Zwierzęta

- Nasze programy pomocy zwierzętom -

Argentyna: zoo w Buenos Aires

Program w zoo w Buenos Aires to doskonała okazja, by poznawać zasady funkcjonowania dużego, miejskiego ogrodu zoologicznego Ameryki Łacińskiej. W ogrodzie znajdującym się w sercu miasta przebywa ponad 2,500 różnych gatunków zwierząt. Wolontariusze i praktykanci pracują tu u boku zoologów i opiekunów zajmując się dbaniem o podopiecznych, asystowaniem przy projektach edukacyjnych i wspierają działania na rzecz ochrony rzadkich i ginących gatunków. Więcej informacji

Brazylia: rezerwat zwierząt

W Brazylii w okolicach Kurytyby znajduje się ponad 70 hektarów prywatnego rezerwatu brazylijskich roślin i zwierząt. Przez 15 lat pieczołowicie usunięto z niego wszelkie obce gatunki roślin i zastąpiono je rodzimymi. Dzięki temu dziś mieszka tam dziś mnóstwo zwierząt, w tym wiele zagrożonych gatunków: papugi, żółwie, tapiry, psy leśne, oceloty, pumy, jaguary, czepiaki i inne. Niektóre z nich były wcześniej ofiarami przemocy ze strony ludzi lub znaleziono je ranne. Prawie wszystkie to cenne gatunki, a wiele uchroniono przez nielegalnym handlem.

Wolontariusze pomagają w prowadzeniu ośrodka: opiekują się zwierzętami, utrzymuja porządek, monitorują zachowanie i wykonują inne prace. Więcej informacji

Chile: bezdomne zwierzęta

Na Twoją pomoc czekają zwierzęta, które znalazły się na ulicy i teraz walczą o przetrwanie. Te stworzenia zawsze mają mnóstwo potrzeb i desperacko czekają na kogoś, kto je zaadoptuje i pokocha. Wolontariusze mogą pomagać w następujących miejscach: tymczasowym schronisku dla zwierząt chorych i ofiar przemocy, schronisku dla starych psów, w domu dla kotów, w gabinecie weterynaryjnym oraz w fundacji dokarmiającej psy i koty żyjące na ulicy.

Więcej informacji na stronie poświęconej wolontariatom w Chile - tutaj

Ekwador: ośrodek ratowania zwierząt i rozmnażanie żółwi

Współpracujemy z ośrodkiem ratowania zwierząt położonym na wybrzeżu w prowincji El Oro niedaleko Guayaquil. Zadania wolontariuszy polegają na sprzątaniu wybiegów, budowaniu nowych zagród, karmieniu, monitorowaniu zachowania podopiecznych i wspieraniu wyprowadzania ich na wolność.
Na wyspach Galapagos wolontariusze mogą pomagać w jednym z ośrodków rozmnażania żółwi. Wolontariusze pomagają zapewnić zwierzętom potrzebną opiekę, utrzymują w czystości ich wybiegi i prowadzą obserwacje populacji żółwi.
Osobom zainteresowanym weterynarią proponujemy program w miejscowym uniwersytecie prowadzącym szkołę weterynarii.

Więcej informacji na stronie o wolontariatach w Ekwadorze

Ghana: sanktuarium małp

Sanktuarium Małp w Baobeng-Fiema to unikat na skalę światową. Jest to jedyne miejsce, gdzie obok siebie na tym samym terenie pokojowo koegzystują z człowiekiem dwa gatunki małp – mona Campbella i colobusy Geoffreya, uważane przez lokalną społeczność za święte. Wolontariusze pomagają w pracach przy ochronie małp, mogą oprowadzać wycieczki oraz prowadzić szkolenia dla turystów oraz miejscowych.

Więcej informacji, w tym nt. zakwaterowania i kosztów na stronie o wolontariatach w Ghanie.

Gwatemala: ochrona żółwi morskich

Gwatemalska część wybrzeża Pacyfiku to obszar gniazdowania kilku gatunków żółwi morskich, między innymi żółwia oliwkowego, skórzastego, szylkretowego i zielonego. Te długowieczne zwierzęta są kluczowym elementem równowagi ekosystemu oceanu i pasa wybrzeża. Niebezpieczeństwa czyhają z wielu stron: wybieranie jaj z gniazd, skażenie środowiska, niszczenie stanowisk lęgowych, komercyjne rybołówstwo. Wszystkie gatunki Cheloniidae są dzisiaj zagrożone wyginięciem.

Współpracujemy z lokalnymi ośrodkami zajmującymi się ochroną populacji tych gadów. Wolontariusze pomagają przy projektach rozmnażania w lokalnych wylęgarniach, a także w wioskach przy wybrzeżu. Mają szeroki zakres zadań, od zbierania jaj po edukację i promowanie ochrony środowiska wśród mieszkańców. Cały program jest wyjątkową okazją spędzenia czasu na przepięknym wybrzeżu Pacyfiku, doskonalenia języka hiszpańskiego i zwiedzenia egzotycznej Gwatemali.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w Gwatemali.

Kenia: rezerwat w Nakuru

W tym wolontariacie można się włączyć w działania mające na celu ochronę dziko żyjących gatunków zwierząt i środowiska naturalnego. Współpracujemy z kenijskimi służbami ochrony przyrody zwanymi Kenya Wildlife Service. Praca wolontariuszy polega m.in. na obserwacji zachowania zwierząt, zapobieganiu kłusownictwu, utrzymywaniu ścieżek turystycznych czy informowaniu turystów. Do udziału w projekcie potrzebna jest dobra forma fizyczna oraz zainteresowanie tematyką ochrony zwierząt.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w Kenii.

Meksyk: ochrona żółwi morskich

Żółwie morskie to grupa gatunków zagrożona całkowitym wyginięciem. Wiele z tych gadów ginie w sieciach rybackich lub pada ofiarą kłusownictwa celem pozyskania skorup i mięsa. Ich wyginięcie będzie oznaczało znaczące zachwianie równowagi biologicznej i ekosystemu Wysp Karaibskich.
Współpracujemy z różnymi ośrodkami na terenie półwyspu Jukatan, gdzie żółwie przebywają w okresie gniazdowania od kwietnia do września lub maja do października. Uczestnicy programów zajmują się wyszukiwaniem gniazd (również w nocy), edukują okolicznych mieszkańców w zakresie ochrony tych zwierząt czy zbierają dane do projektów badawczych.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w Meksyku.

Nepal: zwierzęta i weterynaria

Program dla wszystkich zainteresowanych, od miłośników zwierząt (bez zawodowych kwalifikacji) po weterynarzy i studentów/absolwentów kierunków rolniczych. W zależności od doświadczenia i zainteresowań, osoby te mogą obserwować i asystować przy pracy nepalskich weterynarzy. Weterynarze leczą zwierzęta domowe i gospodarskie (chociaż nie tylko) jak: koty, psy, kozy, kury, osły i bawoły indyjskie. Oprócz tego, uczestnicy będą poznawać programy rozmnażania zwierząt hodowlanych i zasady zapobiegania chorobom takim jak ptasia grypa.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w Nepalu.

RPA: opieka nad zwierzętami

Opieka nad zwierzętami to nasz najpopularniejszy program w Kapsztadzie. Jeśli studiujesz bądź planujesz studiować weterynarię lub po prostu kochasz zwierzęta, ten wyjazd będzie niezapomnianym przeżyciem. Uczestnicy pracują pod okiem profesjonalistów, a jednocześnie mogą wykorzystując swoje umiejętności. Różne opcje programu przewidują zajmowanie się małpami, strusiami, pingwinami, ptakami, gepardami, rekinami białymi, gadami, końmi i akwariami. Studenci wyższych lat i absolwenci, którym zależy na poświęceniu większej ilości czasu na opiece weterynaryjnej, mają możliwość odbywania programu w formie praktyki. Praktyki mają miejsce w organizacji zajmującej się leczeniem zwierząt zaniedbanych, u weterynarzy lub w ogrodzie zoologicznym.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w RPA.

Tajlandia: obóz słoni

Słonie azjatyckie mają się dobrze w Tajlandii jedynie dzięki pracy organizacji wyspecjalizowanych w ochronie tego gatunku. Nasi wolontariusze biorą udział w tych wysiłkach, opiekując się słoniami w obozie szkoleniowym niedaleko Chiang Mai. Obóz jest położony w dżungli przy rzece, a jego pracownicy i wolontariusze tworzą całą społeczność. Zakwaterowanie jest na miejscu, w specjalnie przygotowanych domkach na drzewach.

Uczestnik programu opiekuje się konkretnym zwierzęciem pod okiem profesjonalnego personelu. Do obowiązków należy kąpanie słonia w rzece, karmienie go i sprzątanie zagródki. Teren jest otwarty dla turystów, a nasi wolontariusze mogą również ich oprowadzać, pilnować bezpieczeństwa zwiedzających i uczyć się na temat ochrony tego gatunku.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w Tajlandii.

Uganda: zagrożone gatunki

Współpracujemy z Ugandyjskim Centrum Edukacji o Dzikiej Przyrodzie, które prowadzi ośrodek ratunkowy dla zwierząt. W Centrum znajdują się osobniki uratowane przed kłusownictwem, nielegalnym handlem i ofiary wypadków. Prowadzi też program rozmnażania w niewoli dla zagrożonych gatunków, takich jak żyrafa Rotschilda oraz rozwija kampanie edukacyjne.

Wolontariusze zajmują się przygotowywaniem jedzenia i karmieniem zwierząt, utrzymywaniem porządku, prowadzeniem obserwacji i współpracują przy programach edukacyjnych. Program dla osób zainteresowanych ochroną dzikiej przyrody, zoologią, weterynarią lub dziedzinami pokrewnymi. Program może być realizowany w formie praktyki zawodowej.

Więcej informacji, w tym o zakwaterowaniu i kosztach wyjazdu można znaleźć na stronie poświęconej programom w Ugandzie.