• header-01
 • header-02
 • header-03
 • header-04
 • header-05
 • header-06
 • header-07
 • header-08
 • header-09
 • header-10
 • header-11
 • header-12

Wolontariaty i praktyki w Nepalu

 

Domy dziecka

youth-initiative1

W Nepalu żyją tysiące osieroconych dzieci, a ich liczba wzrasta z roku na rok. Statystki mówią o 5 tysiącach sierot w samym Katmandu. Problem ma wiele przyczyn - niedawna wojna domowa, położenie polityczne, rozprzestrzeniające się choroby zakaźne, wszechogarniająca bieda i kastowy system społeczny. Niemal 90% przedstawicieli najniższej kasty, Dalitów, żyje poniżej progu ubóstwa, bez dostępu do wody pitnej i opieki medycznej. Osierocone dzieci żebrzą na ulicach lub są zmuszone do ciężkiej pracy, nawet od 6 roku życia. Dziewczynki i młode kobiety są przemycane do Indii, stając się ofiarami współczesnego handlu niewolnikami.

Wolontariat za Granicą współpracuje z kilkoma domami dziecka w Dolinie Katmandu. Wolontariusze zajmują się koordynowaniem zajęć: organizują gry i zabawy, uczą języka angielskiego, matematyki lub przedmiotów artystycznych, a przede wszystkim ofiarują im tak potrzebą miłość i uwagę. Wiek dzieci: od niemowląt do nastolatków. Program nadaje się dla osób z inicjatywą i optymistycznie nastawionych do życia.

Chciałem się przekonać, czy potrafię pomagać jako międzynarodowy wolontariusz. Teraz już myślę, że tak. Studiuję na temat ubóstwa i bardzo interesujące było to, że mogłem zaobserwować jak działają w praktyce reguły, o których mówiliśmy za zajęciach. Na zajęciach wszystko wydają się takie proste: robisz to i tamto i wszystko się układa. A potem pojechałem do Nepalu i okazało się, że to jest dużo bardziej skomplikowane...– Zack, 2011

Cała rozmowa z Zakiem dostępna tutaj (w jęz. angielskim). Inni wolontariusze, Bryce i Melissa zabrali dzieci na wycieczkę do Nagarkot, zobacz zdjęcia z wycieczki tutaj.

Prawa kobiet i dzieci

Spośród tysięcy osób padających ofiarą handlu ludźmi i przemycanych co roku przez granice Nepalu, większość stanowią kobiety i dzieci. Szacuje się, że w indyjskich domach publicznych co najmniej 2,8% to kobiety i dziewczęta w wieku 15-30 lat uprowadzone z Nepalu. Ich odsetek gwałtownie rośnie. Ponad 40% dzieci w wieku od 10 do 14 lat w Nepalu pracuje i z tego powodu nie uczęszcza do szkoły. Wspieramy organizacje zajmujące się zwalczaniem pracy dzieci oraz handlu ludźmi. Oprócz tej ddizałalności, prowadzą one też schroniska, programy żywieniowe i edukację dla ofiar przemocy domowej i skrajnie ubogich rodzin.

Program jest przewidziany dla osób, które uzyskały co najmniej licencjat z powiązanej dziedziny lub posiadających doświadczenie w tego rodzaju działalności. Nadaje się dla osób samodzielnych, nie wymagających stałego nadzoru. Uczestnicy na ogół zajmują się zdobywaniem informacji, sporządzaniem raportów, ale również w razie potrzeby pracą w terenie. Minimalny czas trwania projektu to 6-8 tygodni.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku, na którym wolontariusz ELI, Jackson opowiada o udziale w tym programie i udostępnia zdjęcia: tutaj

 

Medycyna i stomatologia

Praktyki medyczne

Szacuje się, że setki tysięcy Nepalczyków, szczególnie kobiet i dzieci, cierpi z powodu braku dostępu do podstawowej opieki medycznej. Praca w szpitalu lub przychodni jest nie tylko okazją dostarczenia im tak potrzebnych usług, ale też nauczenia się z pierwszej ręki, na czym polega podstawowa opieka zdrowotna w rozwijającym się kraju.

Program jest przewidziany dla kandydatów na lekarzy medycyny, studentów pielęgniarstwa i lekarzy. Uczestnicy będą mieć okazję uczenia się na temat ochrony zdrowia w rozwijającym się kraju azjatyckim. W niektórych przypadkach będą mogli być obecni przy zabiegach operacyjnych. Praktyki odbywają się latem, dlatego zachęcamy do wczesnego wysyłania zgłoszeń na programy rozpoczynające się w maju, czerwcu i lipcu.

Ben, nasz stażysta, przygotował fotodzinnik opisujący jego wrażenia z pobytu w programie. Obejrzyj tutaj.

Praktyki stomatologiczne

Współpracujemy z dużym ośrodkiem kształcenia stomatologów i szpitalem stomatologicznym w centrum Katmandu. Uczestnikom programu oferujemy jedyną w swoim rodzaju możliwość uczenia się u boku rodzimych studentów z Nepalu. Program jest przewidziany dla studentów stomatologii oraz młodszych i starszych absolwentów, którzy już posiadają doświadczenie i chcą rozwijać się  w tym zawodzie. Stażyści są niekiedy proszeni o wzięcie udziału w  obozach stomatologicznych, świadczących bezpłatne usługi dla najuboższych. 

W Nepalu spotkałem wspaniałych ludzi i zobaczyłem wiele rzeczy, których nie spotka się gdzie indziej. Osobom, które wybierają się na program do Nepalu zdecydowanie polecam, by zostali tu na co najmniej 4 tygodnie. Ja niestety nie mogłem, a bardzo chciałem! Gdybym mógł, prawdopodobnie realizowałbym dodatkowy program wolontariatu – albo jeszcze jeden szpital albo uczenie angielskiego.Rami, stażysta medyczny 2011.

Mnisi buddyjscy*

Uczenie w buddyjskim klasztorze to wspaniały sposób na pomoc innym - zrób różnicę w życiu nepalskich dzieci, a przy okazji poznawaj buddyzm. Oferujemy program łączony: 3 sesje w tygodniu uczenia języka angielskiego w buddyjskim klasztorze, a popołudnia i w pozostałe dni zajęcia w domu dziecka lub w szkole, gdzie można opiekować się wychowankami, prowadzić różne zajęcia i pomagać im w lekcjach.

Przykładowy dzień w programie może wyglądać następująco:

7:00-8:00 - śniadanie w domu dziecka. Wolontariusze mogą roznosić posiłki i pomagać w kuchni. Sami jedzą śniadanie, gdy dzieci skończą.

8:00-9:00 - dzieci idą do szkoły. Wolontariusze pomagają im się ubrać, umyć i spakować.

9:00-10:00 - odprowadzanie dzieci do szkoły lub do autobusu.

10:00-15:00 - lekcje w klasztorze - jęz. angielski, czasami obsługa komputera.

16:30-18:00 - dzieci wracają ze szkoły, wolontariusze je przyprowadzają. Pomagają im się przebrać i posprzątać pokój. Czas na odrabianie lekcji i zabawę przed kolacją. 

*Minimalny czas trwania programu wynosi 1 miesiąc, ale zachęcamy do 2-miesięcznego udziału, by móc poznać dzieci i pomóc im poczynić postępy w nauce. Wymagany język angielski na poziomie C1/C2.

Szkoły publiczne

youth-initiative1

Uczenie języka angielskiego może okazać się bardzo przyjemną metodą poznawania lokalnej społeczności i pomagania jej w zdobyciu tej użytecznej umiejętności. Edukacja publiczna w Nepalu funkcjonuje od całkiem niedawna - rozpoczęto ją w 1951 r. i nadal stoi przed nią wiele wyzwań. Nauczyciele i lokalne społeczności razem stawiają im dzielnie czoła, lecz wszędzie brakuje funduszy. Wolontariusze są dla nich niezwykle cenną pomocą. Programy na rzecz dzieci są dobrą zabawą, a jednocześnie przynoszą tyle zmian w ich życiu! Do tych programów może się włączyć każdy!

Uczestnicy mieszkają razem w domu wolontariusza i prowadzą lekcje albo w szkołach publicznych albo w szkole dla dzieci HIV-pozytywnych. Nauka polega na uczeniu angielskich słówek, prostych ćwiczeniach pisania, a także na koordynowaniu innych zajęć i zabaw. 

 

Zwierzęta i weterynaria

Zapraszamy na nasz nowy program w Nepalu!

Program odbywa się pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa, Departamentu Zwierząt Hodowlanych. Dział ten odpowiada za program hodowli zwierząt (gospodarskich i udomowionych) oraz tworzy politykę ochrony zdrowia żywego inwentarza. Świadczy też różne usługi dla rolników, np. proponuje leki, wprowadza zasady prewencji chorób oraz projekty rozmnażania zwierząt hodowlanych.

Program jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, od miłośników zwierząt (bez zawodowych kwalifikacji) po weterynarzy i studentów/absolwentów kierunków rolniczych. W zależności od doświadczenia i zainteresowań, osoby te mogą obserwować i asystować przy pracy nepalskich weterynarzy. Weterynarze leczą zwierzęta domowe i gospodarskie (chociaż nie tylko) jak: koty, psy, kozy, kury, osły i bawoły indyjskie. Oprócz tego, uczestnicy będą poznawać programy rozmnażania zwierząt hodowlanych i zasady zapobiegania chorobom takim jak ptasia grypa. Wolontariusze przyjeżdżający na dłuższy czas mogą również pomagać pracownikom urzędowym w inspekcjach terenowych.

*Program dostępny latem i jesienią 2014. Minimalny czas trwania to 2 tygodnie, a czas preferowany to 4-6 tygodni. Potrzebna znajomość języka angielskiego na średniozaawansowanym poziomie.