• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06
  • header-07
  • header-08

Wolontariat w Wietnamie

 

Dzieci

Ho Chi Minh:

youth-initiative1

Wolontariat za Granicą współpracuje z domem dziecka w Sajgonie, który ma pod opieką dzieci z niepełnosprawnością rozwojową. Takie dzieci są często porzucane przez rodziny lub nie mają odpowiedniej opieki. Wolontariusze mogą tu zajmować się prawie wszystkim – od planowania aktywności, podstaw terapii zajęciowej, zabaw z dziećmi po codzienne obowiązki. Przydatne będzie doświadczenie w fizykoterapii lub terapii zajęciowej, ale nie jest konieczne.

Dalat:

W Wietnamie, podobnie jak w wielu mniej rozwiniętych krajach, dzieci niepełnosprawne często nie mają wystarczającej opieki lub są porzucane przez rodziny. Wolontariat pomaga placówce opiekującej się dziećmi autystycznymi i głuchymi w pobliżu miasta Dalat. Poszukujemy do pomocy nauczycieli –wolontariuszy i pomocników, którzy mogą wesprzeć ten dom swoją pracą. Zadania, oprócz nauki angielskiego, mogą obejmować wiele spraw – planowanie aktywności, spędzanie czasu z dziećmi, codzienne obowiązki. Doświadczenie w pracy z dziećmi autystycznymi lub głuchymi będzie przydatne, lecz nie jest konieczne.

Delta Mekongu:

Delta Mekongu, nazywana po wietnamsku Deltą Dziewięciu Smoków, to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów tego kraju. Rzeka Mekong wije się poprzez równiny i bliżej ujścia rozdziela się na setki odnóg wpadających do morza. Dzięki temu, teren delty posiada wyjątkowo żyzne gleby, na których wyrasta większość wietnamskich plantacji ryżu i owoców. Miasta tego regionu albo unoszą się na wodzie, albo są budowane na wysokich podporach nad podmokłym terenem. Większość ludności zajmuje się uprawą ziemi. Jest to czasochłonna i ciężka praca, która powoduje, że rodzice często nie mają czasu zająć się dziećmi i zapewnić im zajęć edukacyjnych poza szkołą. Wolontariusze pomagają w ośrodku założonym przez miejscowego księdza, gdzie dzieci mogą przebywać pod nieobecność rodziców. Ośrodek organizuje edukację, gry sportowe i zabawy. Można uczyć angielskiego, prowadzić gry i zabawy, czy po prostu spędzać czas z podopiecznymi. Celem placówki jest zapewnienie im takich samych szans edukacyjnych, jakie posiadają dzieci z dużych miast.

Cap Saint-Jacques:

Mimo, że rybołówstwo w Wietnamie jest bardzo rozwinięte i produkuje wiele żywności dla kraju, sami rybacy są ubodzy i mają niski status społeczny. Ich dzieci często nie mogą uczęszczać do szkół publicznych, ze względu na wymagane czesne. Wolontariusze w tym projekcie pomagają w zapewnieniu edukacji takim dzieciom, a także innym podopiecznym z ubogich rodzin w tym rejonie. Ponieważ Cap Saint-Jacques jest jednocześnie kurortem morskim, położonym nad morzem południowo-chińskim, uczestnicy mogą spędzać swój wolny czas wypoczywając na plaży.

 

Programy medyczne

Ho Chi Minh i Dalat:

W Wietnamie funkcjonują publiczne służby zdrowia, jednak wielu ubogich i nieuprzywilejowanych Wietnamczyków nie ma do nich dostępu z przyczyn finansowych lub organizacyjnych. Te luki próbują wypełniać charytatywne placówki medyczne, wspierane przez kościoły i organizacje dobroczynne. Pracują w nich głównie wolontariusze. Nasza organizacja zapewnia wolontariuszy i stażystów jednej z takich przychodni. Uczestnicy programu asystują przy pracy lekarzy i pomagają im zgodnie z potrzebami. Dla niektórych udział w programie będzie oznaczał tylko przyglądanie się, chyba, że ich kwalifikacje i wiedza pozwolą na wykonywanie niektórych czynności.

Program jest odpowiedni dla osób z inicjatywą i wysokiej motywacji. Lekarze posługują się językiem angielskim, lecz potrzeba pokonania bariery językowej w kontakcie z innymi osobami będzie okazją do rozwijania umiejętności międzykulturowej komunikacji w jakimkolwiek obcym kraju.

Na program zapraszamy studentów kierunków medycznych i szkół medycznych. Grupa wolontariuszy z Bostonu napisała artykuł na temat programu - Przeczytaj tutaj (w języ. angielskim).

 

Samotne matki

Ho Chi Minh:

W Wietnamie zajście w ciążę przez niezamężną kobietę oznacza stygmatyzację i odrzucenie, często nawet przez rodzinę i chłopaka. Gdy nie mają dokąd pójść, są zmuszone zamieszkać na ulicy. Pracujemy w schronisku, które zapewnia posiłki, edukację i tymczasowy miejsce zamieszkania samotnym kobietom ciężarnym i matkom z dziećmi. Schronisko wykonuje wielki wysiłek, by zaoferować im wsparcie w przyjaznej atmosferze oraz zapewnić umiejętności potrzebne do samodzielnego utrzymania. Między innymi prowadzi dla kobiet kursy zawodowe. Ich dziećmi w tym czasie opiekują się wolontariusze. Ilość dzieci w placówce się zmienia, lecz zwykle jest ich około 40. Zdarza się też, że matki pozostawiają dzieci w schronisku i przebywają one tam na stałe. Uczestnicy naszego programu mogą dodatkowo uczyć podstaw angielskiego, ale ważnym zadaniem jest wspieranie tych kobiet, spędzanie z nimi czasu i pomaganie w odzyskaniu pewności siebie.

Minimalny czas udziału w programie to 4 tygodnie. 

youth-initiative1

Szkoły

Ho Chi Minh City:

Wietnam rozwija się gospodarczo, lecz nie oznacza to poprawy stopy życiowej dla wszystkich. Pogłębia się rozwarstwienie pomiędzy bogatymi i biednymi oraz obszarami miejskimi i wiejskimi. Wielu Wietnamczyków uświadomiło sobie, że poprawa ich statusu społecznego zależy w pewnej mierze od znajomości języka angielskiego. Wolontariusze mają szerokie pole do popisu w tej dziedzinie. Mogą uczyć dzieci ze szkół podstawowych w mieście i na wsi, a także dorosłych z grup społecznie zmarginalizowanych, jak mniejszości etniczne, skrajnie ubodzy, prostytutki i zarażonych HIV/AIDS.

Dalat:

Wolontariat za Granicą zapewnia nauczycieli szkole w Dalat, która zajmuje się dziećmi z problemami rozwojowymi. Wolontariusze pomagają we wszystkim, od uczenia angielskiego, po zajęcia rekreacyjne i prace pomocnicze. Przydatne, ale nie wymagane, jest doświadczenie w edukacji specjalnej.