O nas

Kim jesteśmy?

W przedstawiane na tej stronie programy wolontariatów i praktyk zaangażowane są dwa podmioty: Experiential Learning International (ELI) z siedzibą w USA oraz Fundacja Wolontariat i Podróże, zarejestrowana w Polsce. Organizatorem i podmiotem odpowiedzialnym za programy jest ELI, organizacja non-profit z USA. ELI prowadzi programy w kilkudziesięciu krajach świata i od czasu powstania w 2001 r. skierowało na nie tysiące uczestników. Dyrektorem i założycielem ELI jest dr Kevin O'Neill. Więcej informacji na temat ELI można znaleźć na stronie internetowej: www.eliabroad.org

Fundacja Wolontariat i Podróże zajmuje się promocją programów, koordynowaniem, doradztwem i wsparciem merytorycznym dla uczestników z Polski. Usługi te świadczone są bezpłatnie. Umowa udziału w programie jest zawierana przez uczestnika bezpośrednio z ELI. Płatności związane z wyjazdem (opłata rejestracyjna, opłata za uczestnictwo) mogą być wnoszone na rachunek Fundacji w Polsce lub do ELI.

Dlaczego wyjeżdżać na wolontariat albo praktykę zagraniczną?

Wolontariaty i praktyki zagraniczne znacznie się różnią od wykonywanych w miejscu zamieszkania. Po pierwsze wiążą się z podróżą do innego kraju. Dzięki temu poznajemy świat i zdobywamy unikalne doświadczenia. Dzięki wolontariatowi masz też okazję całkowicie zanurzyć się w kulturze danego kraju, żyć razem z jego mieszkańcami i lepiej zrozumieć ich problemy. Takich doświadczeń nie zapewni wyjazd turystyczny. Po drugie, udział w programie to wkład w rozwój społeczności, która często zmaga się z poziomem ubóstwa i problemami, jakich nie napotykamy wokół siebie. Pomaganie przynosi satysfakcję i pozwala zobaczyć świat z innej perspektywy. W większości krajów zapewniamy zakwaterowanie u lokalnych rodzin. Dzięki temu będziesz mieć okazję ćwiczyć swoje umiejętności językowe, nawiążesz międzynarodowe przyjaźnie, a poza wolontariatem będziesz mieć dużo czasu na zwiedzanie i wypoczynek. 

Rodzaje oferowanych programów

Oferujemy trzy rodzaje programów: wolontariaty, praktyki zawodowe i kursy językowe za granicą. Programy wolontariatów polegają na nieodpłatnym świadczeniu pracy na rzecz lokalnych społeczności. Najpopularniejsze projekty wolontariatów to opieka nad dziećmi w sierocińcach, uczenie dzieci podstaw języka angielskiego, udział w kampaniach profilaktyki chorób, zwalczanie dyskryminacji kobiet, praca w schroniskach dla ofiar przemocy, ochrona środowiska czy opieka nad egzotycznymi zwierzętami. Aby zapoznać się z oferowanymi programami, możesz wybrać interesujący Cię kraj z menu "Kierunki", kliknąć na mapę na stronie głównej lub wybierać według typu programu. Pełna lista programów dostępna jest tutaj.

Praktyki zawodowe mogą dotyczyć niemal wszystkich dziedzin zawodowych, od medycyny, inżynierii, prawa, IT, architektury, marketingu, biznesu po modę, sztuki piękne czy muzealnictwo. Dla osób zainteresowanych praktykami staramy się wyszukać program w dziedzinie, która ich najbardziej interesuje. Bardzo często program jest indywidualnie dopasowywany, by uczestnik mógł maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności, zdobyć potrzebną wiedzę i doświadczenie, a także poznać branżowe słownictwo w języku obcym. Praktyki są nieodpłatne, jednak otrzymasz zaświadczenie potwierdzające ich przeprowadzenie. Sprawdź, czy na liście dostępnych programów praktyk dostępna jest dziedzina, która Cię interesuje. Jeśli nie – i tak do nas napisz, bo nie wszystko da się wymienić. Pełna lista programów praktyk: tutaj

Trzeci rodzaj programów dotyczy nauki języków obcych. Współpracujemy z renomowanymi szkołami językowymi w Irlandii i Hiszpanii. Zachęcamy do nauki języków obcych w intensywnym trybie, w kraju, który posługuje się tym językiem na codzień. Duża dawka godzin połączona z kontaktem z międzynarodowym środowiskiem i zanurzeniem kulturowym to najszybsza i najskuteczniejsza medota nauki języka obcego. Oferujemy kursy na wszystkich poziomach i przez cały rok. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: tutaj 

Zalety naszych programów

Doświadczenie – realizujemy programy od 2001 r. i od tego czasu wysłaliśmy w świat tysiące uczestników. Nasza firma od początku była tworzona przez jedną osobę, Dyrektora ELI: Kevina O'Neill, który podróżował do wszystkich krajów, gdzie dzisiaj odbywają się programy i osobiście spotykał się z koordynatorami i organizacjami przyjmującymi. Nasi koordynatorzy to osoby zaprzyjaźnione, solidne i sprawdzone, z którymi utrzymujemy stały kontakt.

Przystępne ceny – Dokładamy starań, aby wyjazdy były dostępne cenowo dla jak największej grupy osób, bez uszczerbku dla jakości świadczonych usług. Dlatego racjonalizujemy koszty – ograniczamy wydatki na reklamę, utrzymanie biur i administrację. Zakwaterowanie jakie oferujemy, to domy rodzin goszczących lub domy wolontariusza, wynajmowane w całości dla naszych uczestników – dzięki czemu uczestnicy mogą mieszkać w dobrym standardzie, bez ponoszenia nadmiernych kosztów utrzymania.

Dostępność i elastyczność – większość naszych programów jest dostępna przez cały rok i można wyjechać w dowolnym terminie. Czas trwania programów jest elastyczny i mogą one trwać od 2 tygodni po 1 i 2 miesiące lub dłużej (niektóre organizacje określają minimalny czas udziału w programie np. 4 lub 8 tygodni). Wymagania wstępne są minimalne i z reguły nie oczekujemy od kandydatów wcześniejszego doświadczenia.

Szeroki zakres tematyczny – oferujemy wolontariaty i praktyki w niemal wszystkich możliwych dziedzinach. Współpracujemy z organizacjami społecznymi, domami dziecka, szkołami, ośrodkami opiekuńczymi, centrami kultury, placówkami medycznymi, firmami prywatnymi i państwowymi w 26 krajach świata na 4 kontynentach. Zakres programów i zasięg terytorialny sprawia, że każdy może znaleźć kierunek i tematykę, która go interesuje.

Wsparcie przez cały czas trwania projektu – Nasi lokalni koordynatorzy są dostępni pod telefonem przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli zachorujesz, albo nagle będziesz potrzebować pomocy, udzielą Ci koniecznego wsparcia. W razie potrzeby możesz się również skontaktować z naszym biurem w Polsce lub w USA.

Kto może wyjechać?

Wymagania wstępne są niewielkie: jeśli ukończyłeś 18 lat i znasz w stopniu komunikatywnym jeden popularny język obcy: angielski, hiszpański lub francuski, to możesz wyjechać. W przypadku wolontariatów organizacje przyjmujące z reguły nie wymagają wcześniejszego doświadczenia. Wyjątkiem są specjalistyczne praktyki, których organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru kandytatów i oczekują wykształcenia kierunkowego. Wymagania takie są każdorazowo podane w opisie programu.

Nie musisz też być studentem czy absolwentem. Wyjechać może każdy – maturzysta, student, osoba pracująca, emeryt. Wiele programów nie wymaga nawet sprawności fizycznej i uczestniczą w nich również osoby niepełnosprawne. Zatem jeśli tylko masz ochotę na wyjazd i spróbowanie czegoś nowego w życiu, te programy są dla Ciebie!                                                            

Dlaczego mam za to płacić?

Wyjazd na wolontariat zagraniczny wiąże się z kosztami: przelotu, zakwaterowania, organizacji projektu, administrowania programem i innymi. Ktoś musi te koszty ponosić. Nasze organizacje przyjmujące utrzymują się ze skromnych środków i nie są w stanie nam w tym dopomóc. ELI i Wolontariat za Granicą to podmioty prywatne, które nie uzyskują zewnętrznego wsparcia na finansowanie programów. Dlatego ciężar ten spoczywa po stronie wolontariuszy.

Jednak należy pamiętać, że całkowite koszty uczestnictwa w programie nie przewyższają z reguły ceny wyjazdu turystycznego w ten sam rejon świata, przy zachowaniu walorów kulturowych i doświadczalnych, jakich programy turystyczne nie oferują. Korzyści z wyjazdu i zdobyte doświadczenia rekompensują poniesione wydatki. 

 

Przebieg procesu aplikacji

Etap pierwszy: Wybór kraj i programu. Wybierz program, który Cię najbardziej interesuje i sprawdź ewentualne wymogi kwalifikacyjne do programu. Drugą istotną sprawą jest ustalenie przybliżonego terminu i długości planowanego wyjazdu. Jeśli potrzebujesz porady na tym etapie, chętnie służymy pomocą – skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktu na naszej stronie, mailem lub telefonicznie.

Etap drugi: Złożenie aplikacji. Faktyczna procedura aplikacyjna zaczyna się w momencie otrzymania przez nas wypełnionego formularza i wniesienia opłaty rejestracyjnej. Te formalności oznaczają deklarację wyjazdu z Twojej strony i zawarcie z nami umowy. Otrzymasz od nas mail zawirający dokumenty do wypełnienia. Będziemy potrzebowali Twoje cv, list motywacyjny i kwestionariusz. Dokumenty te wypełnia się w języku angielskim lub hiszpańskim – to nasz test językowy przed wyjazdem! Wysyłamy je potem do organizatora programu i czekamy na potwierdzenie zakwalifikowania kandydata. Uwaga: czas oczekiwania na potwierdzenie w zależności od kraju i programu może trwać od 1 do 4 tygodni!

Etap trzeci: Praktyczne przygotowania do wyjazdu. Po otrzymaniu potwierdzenia, czas na sprawdzenie paszportu, zakup biletów na samolot, załatwienie ewentualnej wizy, szczepień i ubezpieczeń medycznych. Formalności te załatwiasz sam, lecz będziemy Ci pomagać i doradzać. Skonsultuj z nami zakup biletów, bo programy często rozpoczynają się w określone dni tygodnia i należy to wziąć pod uwagę.

Etap czwarty: Przed wyjazdem. Najpóźniej na 30 przed terminem rozpoczęcia programu należy wpłacić całą opłatę za program. Następnie otrzymasz od nas dokumenty: VPI (Volunteer Placement Information), stanowiący potwierdzenie udziału w programie i niezbędne szczegóły, materiały informacyjne (praktyczne informacje i rady na temat kraju wyjazdu, różnic kulturowych oraz potrzebne dane kontaktowe) oraz kodeks postępowania. Na życzenie wystawiamy rachunek potwierdzający wszystkie wpłaty. 

Etap piąty: Czas pakować walizki i odlatywać! Nasz koordynator odbierze Cię na miejscu z lotniska i rozpoczniesz program.

Nasze dokumenty 

Statut naszej Fundacji - tutaj