• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06
  • header-07
  • header-08

Praktyki i wolontariaty w RPA

 

Domy dziecka, szkoły i organizacje pozarządowe

youth-initiative1

Domy dziecka w okolicach Kapsztadu

Współpracujemy z domami dziecka znajdującymi się w okolicach i na przedmieściach Kapsztadu. Do tych domów trafiają dzieci porzucone i niechciane przez własne rodziny, a wiele jest zarażonych wirusem HIV. Nasi wolontariusze zajmują się koordynowaniem zajęć z dziećmi, pomaganiem w odrabianiu lekcji, opieką i dostarczaniem im emocjonalnego wsparcia. Do programów potrzebne są osoby z optymistycznym nastawieniem do życia, motywacją i chęcią pomagania tym, którzy są najmniejsi i najsłabsi.

Minimalny czas trwania programu to 2 miesiące.

Szkoły

Nauczycieli w RPA jest ciągle za mało. Wolontariusze są bardzo potrzebni, szczególnie w biedniejszych, wiejskich szkołach. Na początku programu asystują nauczycielom w trakcie zajęć szkolnych, a po pewnym czasie mogą samodzielnie je prowadzić. Zapraszamy osoby z różnym wykształceniem! W większości przypadków nauczane przedmioty to język angielski, matematyka, wiedza o społeczeństwie, muzyka i plastyka.

Minimalny czas trwania programu to 2 miesiące. 

Uchodźcy

Nasi partnerzy w RPA prowadzą programy opieki nad opuszczonymi, wykorzystanymi i terminalnie chorymi dziećmi oraz uchodźcami z Rwandy, Angoli i Demokratycznej Republiki Kongo. Minimalny czas uczestnictwa w programie to 2 miesiące, a ponieważ ośrodki są zlokalizowane na przedmieściach lub w okolicach miasta konieczne jest wypożyczenie samochodu na czas programu lub dojeżdżanie na miejsce. Zobacz foto dziennik Marie z tego programu: tutaj

Pomoc dla kobiet

Osoby, które są zainteresowane pomaganiem kobietom w trudnej sytuacji mogą uczestniczyć w różnych projektach: zwiększanie zasobów, rozwój małego biznesu/mikrofinansowanie, pomoc w jadłodajniach dla ubogich i programach ochrony zdrowia. Większość organizacji pomocowych oferuje wsparcie w więcej niż jednej z tych dziedzin, zatem uczestnicy wolontariatu mogą włączyć się w różne zajęcia.

Minimalny czas trwania programu to 2 miesiące.

Nasza wolontariuszka Stephanie pomagała w projekcie tworzenia nowych miejsc pracy. Tutaj możesz obejrzeć jej foto dziennik.

A tak jeden z dyrektorów programu opisuje pracę wolontariuszy:

Jeszcze raz chciałam podziękować za przysłanie do nas dwóch wspaniałych studentek! Amy i Michaela były niesamowite. Obie miały mnóstwo zapału i energii, sprawiały, że wszystko po prostu działało. Amy zaangażowała całą rodzinę w organizowanie noclegów dla dzieci i wszyscy się złożyli, by można było zabrać dzieci na wycieczkę. Dziękujemy Wam bardzo, to było naprawdę błogosławieństwo mieć te dziewczyny tutaj, bez nich nie udałoby się zrobić tak wiele! -Alison, NGO Director

Opieka nad zwierzętami

Opieka nad zwierzętami to nasz najpopularniejszy program w Kapsztadzie. Jeśli studiujesz bądź planujesz studiować weterynarię albo po prostu kochasz zwierzęta, ten wyjazd będzie niezapomnianym przeżyciem. Uczestnicy mogą tu uczyć się bezpośrednio od profesjonalistów, a jednocześnie pomagać wykorzystując swoje umiejętności. Różne opcje programu przewidują zajmowanie się małpami, strusiami, pingwinami, ptakami, gepardami, rekinami białymi, gadami, końmi i akwariami. Studenci wyższych lat i absolwenci, którym zależy na poświęceniu większej ilości czasu na opiece weterynaryjnej, mają możliwość odbywania programu w formie praktyki. Praktyki mają miejsce w organizacji zajmującej się leczeniem zwierząt zaniedbanych, u weterynarzy lub w ogrodzie zoologicznym.

Program wymaga uczestnictwa przez minimum 2 miesiące. By dowiedzieć się więcej o codziennym przebiegu programu, zajrzyj do foto dziennika naszej wolontariuszki: Anne's Photo Journal.    

Jedna z naszych uczestniczek tak opisuje wrażenia z pobytu:

Mimo, że trudno mi było przez 3 miesiące pozostawać z dala od przyjaciół i rodziny, mieszkać z różnymi osobami, w różnym wieku, a przy tym naprawdę ciężko pracować, często nawet po godzinach zamknięcia centrum, jednak bez wahania zrobiłabym to znowu! To było dla mnie marzenie, które się spełniło i nigdy tego nie zapomnę. Na pewno wrócę do ośrodka dla lampartów, gdy tylko będę mogła, choćby w odwiedziny! -Tara.

 

Ochrona zdrowia i fizjoterapia

Gruźlica/HIV/AIDS:

Republika Południowej Afryki jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych epidemią zakażeń HIV i gruźlicą. Wg szacunków Ministerstwa Zdrowia RPA, w 2006 r. 29,1% ciężarnych kobiet w tym kraju było zarażonych wirusem HIV. "Wolontariat za granicą" współpracuje z organizacjami zajmującymi się edukacją, badaniami i leczeniem osób dotkniętych tymi chorobami. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV (szczególnie wśród populacji młodych kobiet) organizacje te prowadzą kampanie edukacyjne w okolicznych szkołach, skupiając się głównie na uboższych dzielnicach Kapsztadu, które służą zwalczaniu dezinformacji i dyskryminacji. Wolontariusze pracują w zespołach z profesjonalistami opracowując i przedstawiając materiały edukacyjne, uczestniczą w prelekcjach, odpowiadają na pytania uczniów, prowadzą prace badawcze i asystują w sprawach administracyjnych.

Osoby, które posiadają doświadczenie w ochronie zdrowia lub badaniach z zakresu zdrowia publicznego, mogą pomagać na uniwersytecie, gdzie prowadzi się różne projekty dotyczące powiązań między zachorowaniami na gruźlicę i AIDS oraz sposobów leczenia tych chorób. Przychodnie i szpitale w RPA dokładają wszelkich starań, by sprostać potrzebom chorych, jednakże wielu z nich nadal nie może otrzymać pomocy medycznej. Wolontariusze biorą również udział w programach dla dzieci zarażonych wirusem HIV w szpitalach i domach dziecka. Praca polega na prowadzeniu zajęć z dziećmi, opiekowaniu się nimi i dbaniu, by przyjmowały leki zgodnie z zaleceniami lekarzy.

Dla uczestników posiadających kwalifikacje medyczne przygotowaliśmy program w państwowym centrum szkoleniowo-doradczym. Praca polega na szkoleniu pracowników socjalnych i pielęgniarek celem przygotowania ich do pracy z osobami zarażonymi HIV.

Minimalny czas trwania programu wynosi 2 miesiące.

Fizjoterapia:

Bardzo potrzebni są wolontariusze z umiejętnościami prowadzenia fizjoterapii. Osoby takie będą miały możliwość pracy w terenie z miejscowymi specjalistami, pomagając chorym dzieciom. Dzieci, po opuszczeniu szpitala, często nadal nie są wystarczająco sprawne, by powrócić do domu. W takich przypadkach kierowane są do specjalnych ośrodków opieki, mieszczących się poza centrum miasta. Ze względu na urazy, podczas procesu zdrowienia wiele dzieci pozostaje w łóżkach, czego następstwem jest kurczenie się i zaniki mięśni. Regularna fizjoterapia pomaga zniwelować ból spowodowany brakiem ruchu i skraca okres rekonwalescencji. Uczestnicy tego programu uczą się, jak wdrażać zestawy ćwiczeń przy poszczególnych schorzeniach oraz prowadzą gry i zabawy dla mniejszych grup dzieci, by utrzymywać je w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej.

Minimalny czas trwania programu wynosi 2 miesiące.

Psychiatria:

Ten program jest przeznaczony dla osób posiadających kwalifikacje i doświadczenie w leczeniu dzieci i dorosłych. Jest nadzorowany przez miejscowych specjalistów w tej dziedzinie. Praktykanci winni posiadać niezbędne kwalifikacje, otwartość i wrażliwość kulturową.

Minimalny czas uczestnictwa w tym programie to 3 miesiące.

 

Media, marketing, projektowanie graficzne

Praktyki odbywają się w największych firmach reklamowych w Kapsztadzie. Są przeznaczone dla studentów wyższych lat i absolwentów grafiki komputerowej oraz dziedzin związanych z mediami. Uczestnicy programu pracują w takich działach jak: druk, radio, reklama, badania marketingowe, promocja, wprowadzanie produktu na rynek, organizacja imprez. Dostępne są również praktyki związane z marketingiem lub logistyką w organizacjach pozarządowych oraz firmach związanych z promocją sportu. Wymagane jest wykształcenie w powiązanych dziedzinach i/lub doświadczenie w reklamie, marketingu albo projektowaniu graficznym.

Minimalny czas trwania programu wynosi 2 miesiące.

As my time in South Africa comes to an end, I would like to thank you for your generous help and support throughout my stay here. I definitely had the most amazing time here in Cape Town and the people I encountered were so interesting and welcoming. It was wonderful to stay in this beautiful country during my summer holiday (even though it's winter here!) and to experience the World Cup madness was absolutely surreal. I really hope that one day I will come back to South Africa and see more of the country. My internship has been rewarding and I am very grateful that you placed me there, where I was able to learn from the wonderful ladies and to gain some insight into how the company works. -Guanyuan

Moda

Moda to przemysł rozwijający się w RPA niezwykle szybko, gdyż nowo powstała klasa średnia stworzyła atrakcyjny rynek dla lokalnych projektantów i producentów odzieży. W ramach naszych programów współpracujemy z odnoszącymi sukcesy projektantami mody. Uczestnicy pomagają przy projektowaniu, szyciu i sprzedaży linii produktowych. Istnieje również możliwość pomagania wytwórcom afrykańskiego rzemiosła, dużym przedsiębiorstwom i w państwowej wytwórni dzianin.

W połowie sierpnia w Kapsztadzie odbywa się Kapsztadzki Tydzień Mody. Uczestnicy, którzy przyjadą w tym terminie, będą mieli okazję uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Minimalny czas trwania programu wynosi 2 miesiące.

 

Turystyka

Program odbywa się we współpracy z organizatorem wycieczek turystycznych, imprez sportowych i kulturalnych, wycieczek safari lub hotelem. Jest wspaniałą okazją zdobycia międzynarodowego doświadczenia i spotkać turystów z całego świata. Uczestnicy zajmują się pomaganiem przy organizacji safari, wycieczek, logistyką, relacjach z klientami, sprawach administracyjnych, planowaniu imprez, public relations i zintegrowanym marketingu. Oprócz języka angielskiego jako podstawy komunikacji, przydatna będzie znajomość drugiego języka europejskiego, np. niemieckiego, francuskiego, włoskiego lub hiszpańskiego (nie obowiązkowa).

Minimalny czas trwania programu wynosi 2 miesiące.

 

Winiarnie

Republika Południowej Afryki słynie z produkcji win, wśród których najbardziej znane gatunki to Sauvignon Blanc, Chardonnay, Shiraz i Pinot Noir. Uczestnicy naszych programów mogą szkolić się w winiarni w Stellenbosch, gdzie poznają cały proces produkcji wina, od uprawy winorośli, powstawania wina, degustacji po marketing i eksport. Zbiory odbywają się w lutym.

Minimalny czas trwania programu wynosi 2 miesiące.

 

Praktyki inżynierskie

Osoby zainteresowane zdobywaniem międzynarodowego doświadczenia w dziedzinie szeroko pojętej inżynierii zapraszamy na praktyki w firmach w Kapsztadzie. Wykwalifikowani uczestnicy mogą pracować w firmach zajmujących się energią solarną, inżynierią lądową, budową jachtów, mechaniką, inżynierią wodną i oczyszczaniem ścieków oraz administracją, HR, rozwojem oprogramowania/ informatyką, finansowaniem i księgowością w firmach inżynierskich.

Minimalny czas trwania tych programów wynosi 2 miesiące, jednak większość firm, ze względu na czas potrzebny na wdrożenia preferuje projekty co najmniej 3-miesięczne.