• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06
  • header-07
  • header-08

Praktyki w Ghanie

 

Praktyki

Ghana to wspaniałe miejsce na praktyki bez względu na to, czy ktoś dopiero rozpoczyna pracę i chce zdobyć pierwsze doświadczenia, czy już pracuje i pragnie poszerzyć swoją wiedzę. W każdym przypadku warunkiem udanych praktyk jest gotowość przystosowania się do zmiennych warunków, poczucie humoru nawet w stresujących sytuacjach i przede wszystkim pasja poszukiwania nowych doświadczeń i  wrażeń. 

Medycyna

Dzięki współpracy z przychodniami i szpitalami na terenie Ghany, "Wolontariat za granicą" oferuje praktyki medyczne dla kandydatów na studentów kierunków medycznych. Praktykanci mają możliwość bezpośredniego zapoznania się z codziennymi problemami opieki medycznej w Ghanie, a także okazję przyglądnięcia się pracy lekarzy i pielęgniarek. Będą też poznawać sposoby zwalczania takich chorób jak malaria, AIDS, robak gwinejski czy gruźlica. Praktykanci nie są odpowiedzialni za leczenie pacjentów, ale w zależności od kwalifikacji, mogą być proszeni o pomoc przy realizacji innych zadań przychodni albo szpitala. Dostępnych jest kilka opcji uczestnictwa - szpital miejski, w którym zawsze jest nadmiar pacjentów, mały szpital wiejski lub przychodnia zdrowia. Jeszcze inną opcją jest udział w kampaniach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Na terenach wiejskich funkcjonują szpitale i przychodnie objazdowe, które odwiedzają odległe wioski, świadcząc ich mieszkańcom podstawową pomoc medyczną. Te programy są organizowane okresowo i wzięcie w nich udziału jest uzależnione od ich dostępności w okresie pobytu uczestnika. Więcej informacji na temat tych praktyk można znaleźć w foto dzienniku naszej wolontariuszki Sary: Sarah's Photojournal.

Dziennikarstwo

Ghana to wspaniałe miejsce na rozpoczęcie kariery dziennikarskiej. "Wolontariat za granicą" współpracuje z kilkoma wydawcami prasowymi w Akrze, gdzie uczestnicy programu mogą zapoznać się z zasadami funkcjonowania newsroomu, pomagać w dziale edycji, a nawet napisać własny artykuł. Program praktyk dziennikarskich jest opracowywany indywidualnie dla każdego z uczestników. Zakres wykonywanych zadań będzie zależeć od doświadczenia, umiejętności i potrzeb osoby odbywającej praktykę.

Do tej praktyki wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Rozwój lokalny

Wiele organizacji pozarządowych prowadzi działalność w małych miastach i obszarach wiejskich Ghany wspierając ich rozwój gospodarczy. Ich programy mogą się koncentrować na różnych zagadnieniach, od budowy i poprawy infrastruktury, wspierania lokalnych programów rozwojowych, po edukację dorosłych. Praktykanci uczestniczą w aktualnych projektach, wprowadzają do nich nowe elementy lub wdrażają nowe. Minimalny czas uczestnictwa w tym programie to 3 miesiące.

Pomoc prawna

Różne organizacje w Ghanie dążą do zapewnienia dostępności usług prawnych wszystkim członkom społeczeństwa bez względu na płeć czy status społeczny. W tym programie praktykanci mają możliwość zapoznania się z praktycznymi aspektami stosowania prawa w tym kraju, zagadnieniami praw człowieka, dyskryminacji kobiet i ubogich. Praktyki przewidziane są dla studentów i absolwentów kierunków prawniczych i pokrewnych. Do udziału w programie zapraszamy osoby samodzielne, dobrze zorganizowane i proaktywne, gotowe stawić czoła odmiennym warunkom kulturowym.

Minimalny czas uczestnictwa to 3 miesiące.

Woda pitna i higiena

W ostatnim dziesięcioleciu dostępu do wody pitnej stał się jednym z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w Ghanie. Zarówno miasta, jak i obszary wiejskie doświadczają niedoborów wody wskutek susz i braku infrastruktury. Wiele rodzin rozpoczyna dzień od przemierzania kilometrów pieszo w poszukiwaniu wody. Praktykanci mogą pracować w organizacjach zajmujących się dostarczaniem wody pitnej i usług sanitarnych w wiejskich regionach kraju. Istotną częścią działań jest też edukacja w zakresie higieny, mająca na celu zapobieganie zanieczyszczaniu ujęć wody i rozprzestrzenianiu się takich chorób jak cholera, tyfus i pasożyty, przenoszonych przez skażoną wodę.

W sezonie suchym (od października do maja) jest możliwość uczestniczenia w kopaniu studni. W porze deszczowej kopanie studni nie jest realizowane, z uwagi na podwyższony poziom wód gruntowych i nieprzejezdność wielu dróg.