• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06a
  • header-07
  • header-08

Praktyki w Irlandii

 

Marketing

Praktykanci mogą pracować w działach marketingu firm z wielu branż. Doświadczenie zawodowe można zdobywać w kilku specjalizacjach, jak reklama, public relations, media planning, strategie sprzedażowe i inne. Uczestnicy programu będą się zajmowali konkretnymi projektami lub wraz z zespołem planować strategie długoterminowe.

Chciałam podziękować za Wasze wsparcie i pomoc podczas moich praktyk w Irlandii. Było to wspaniałe doświadczenie, a po przeprowadzce do apartamentów studenckich moja największa przygoda w życiu! Sama praktyka również była fantastyczna, będę tęsknić za Dublinem i pięknymi krajobrazami Irlandii! – Katharina, 2010 

Rachunkowość i finanse

Osoby zainteresowane praktykami zawodowymi w dziedzinie finansów i rachunkowości mają możliwość zdobywania doświadczenia w dziale operacji finansowych w banku lub instytucji finansowej obsługującej sektor produkcji lub usług. Typowe obowiązki polegają na przetwarzaniu zleceń zakupu, list płac, audycie i analizie przychodów, wychodzących płatności i faktur.

HR i Public Relations

Osoby zainteresowane praktykami w obszarze HR i public relations mogą zdobywać doświadczenie w projektach prowadzonych przez małe prywatne firmy działające w tym segmencie rynku lub w departamentach dużych korporacji.

Praktykanci HR są angażowani w szereg zadań takich jak rozmowy z kandydatami do pracy, korespondencję z aplikantami, szkolenia i programy rozwojowe dla firm. Poznają międzynarodowe procedury aplikacyjne oraz irlandzkie przepisy dotyczące zatrudnienia. Praktyki z public relations polegają na udziale w projekcie dla konkretnego klienta albo wspieraniu zespołu pracowników przy zadaniach długoterminowych. 

Kandydaci powinni posiadać wykształcenie w tych dziedzinach, być w trakcie studiów kierunkowych lub posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe. Wymagany poziom języka angielskiego to B1/B2. Osobom, które nie czują się komfortowo komunikując się w języku angielskim polecamy poprzedzenie praktyki jednym z naszych kursów językowych w Dublinie. 


„Moja praktyka była absolutnie fantastycznym doświadczeniem. Współpracownicy szybko dostrzegli, że potrafię robić coś więcej niż proste prace administracyjne i przydzielili mi bardziej odpowiedzialne zadania oraz konkretną pracę do zrobienia. Miałam z nimi bardzo dobrą relację i traktowano mnie jak prawdziwego członka zespołu. Pracowałam w dosyć dużej firmie, zatem miałam możliwość zetknięcia się z wieloma aspektami pracy działu Human Resources (to był mój temat praktyk). Całe doświadczenie było bardzo interesujące". – Lauren, praktykantka HR, 2011

„Mój dzień pracy podczas praktyk zwykle zaczynał się o 10 rano. Najpierw przeglądałam prasę, potem miałam spotkanie, na którym dowiadywałam się, co jest do zrobienia w danym tygodniu. Zaczynałam pracę, z godzinną przerwą na lunch, a po lunchu wracałam i kontynuowałam to, co miałam do zrobienia lub pomagałam innym pracownikom. Wracałam do domu około godz. 17.00. Moje motto to nie bać się i podejmować ryzyko! Osobiście lubię rozwijać żagle i sprawdzać, dokąd zaniesie mnie wiatr. Udało się nam zobaczyć piękne miejsca i spotkać wspaniałych ludzi. Chociaż wiele wycieczek sami zaplanowaliśmy, było super po prostu wstać i wybrać się gdzieś zupełnie spontanicznie". – Jacquelin, praktykantka PR, 2012 

Prawo

Partnerzy, z którymi współpracujemy, to małe lub średnie irlandzkie firmy prawnicze. Uczestnicy naszych praktyk będą zdobywać doświadczenie w takich specjalizacjach jak prawo gospodarcze, rodzinne, spadkowe, nieruchomości czy prawo autorskie. Nasze programy są doskonałą okazją do zapoznania się ze specyfiką irlandzkiego systemu prawa precedensu i jego stosowaniem w praktyce. W niektórych przypadkach uczestnicy mogą zostać zabrani na posiedzenie sądu, aby przyglądać się rozprawom. Aplikanci prawniczy, absolwenci i studenci ostatnich lat kierunków prawniczych będą mieć przydzielane bardziej odpowiedzialne zadania.

By zostać zakwalifikowanym do tego programu, wymagane jest 21 lat, ukończenie co najmniej 2 roku studiów prawa i znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2.

Minimalny czas trwania programu to 8 tygodni. Kandydaci będą poproszeni o przedstawienie resumé w języku angielskim w formacie Europass.


Od pierwszego dnia mogłam zabrać się do pracy. Na szczęście nie było to bezużyteczne przekładanie papierów, ale zadania bezpośrednio związane z poszczególnymi sprawami. Na przykład zbierałam dokumentację do spraw, robiłam notatki podczas rozpraw i pisałam wezwania do sądu. Porządkowałam i kopiowałam dokumenty lub roznosiłam je pomiędzy różnymi budynkami sądu. Pracę zwykle zaczynałam o 9.30, pisałam notatki dotyczące spraw, potem często szłam do budynku Four Courts, by złożyć pisma na dziennik podawczy, co niekiedy z powodu kolejek trwa kilka godzin. O godz. 13.00 miałam przerwę na lunch. Po lunchu niekiedy szłam do notariusza po podpis na zeznaniach lub gdzieś jeszcze odebrać i złożyć zaświadczenia. Pod koniec dnia sprawdzałam nowe sprawy, które wpłynęły lub przygotowywałam dokumentację dowodową dla sądu. O 17.00 szłam na pocztę nadać korespondencję i do urzędustanu cywilnego. Kończyłam o 17.30 i wracałam do domu w Artane. – Grace, praktykantka z 2011 r.


Tutaj możesz przeczytać całą rozmowę z Grace, a tutaj zwiedzić Dublin ze studentem prawa, Ryanem. 

Media, grafika i IT

Osoby zainteresowane praktykami w mediach mogą wybierać pomiędzy programami w redakcjach gazet, w radiu, TV i u producentów filmowych. Grafika projektowa to programy dla osób potrafiących posługiwać się popularnym oprogramowaniem do tworzenia grafiki. Praktyki IT dotyczą takich dziedzin jak rozwój oprogramowania, tworzenie sieci, telekomunikacja, projektowanie stron, e-commerce/marketing i systemy CRM. Przydział konkretnych zadań jest uzależniany od potrzeb organizacji w danym momencie.

Chciałbym Wam podziękować za wszystko. Miałem w Dublinie bardzo dobry czas. Każdy dzień był super, zarówno mój program jak i rodzina, u której mieszkałem, były wspaniałe… to była dla mnie przygoda życia. – Thomas 

Turystyka

Osoby poszukujące praktyk w branży turystycznej mogą zdobywać doświadczenie w różnych placówkach turystycznych. Nasz najbardziej popularny program odbywa się w biurze turystycznym obsługującym turystów zwiedzających Dublin, organizującym wycieczki, eventy i wiele wydarzeń kulturalnych.

Możliwa jest też praca na rzecz jednego z dużych hoteli. To stanowisko obejmuje obsługę gości na recepcji hotelu, obsługę bankietów, planowanie eventów i marketing usług. Na zainteresowanych gastronomią czeka hotelowa restauracja, gdzie można poznawać tajniki jej funkcjonowania.

Wymagane jest widoczne zainteresowanie turystyką lub edukacja kierunkowa. 

Zwierzęta i weterynaria

Schronisko dla zwierząt:
Jest to program skierowany do studentów i osób zawodowo zainteresowanych opieką nad zwierzętami. Schronisko, założone w 1840 roku w celu ochrony zwierząt przez zaniedbaniem i przemocą i dzisiaj jest największą tego typu placówką w Irlandii. Opiekuje się różnymi zwierzętami, takimi jak psy, koty, konie, osły, kozy, krowy, świnie, króliki, papużki faliste, węże i wiele innych udomowionych gatunków zwierząt.
Schronisko zajmuje się również pomaganiem rannym lub chorym dzikim zwierzętom, które następnie są wypuszczane na wolność. Mogą być to różne gatunki ptaków, lisy, borsuki, jeże i inne. Na jego terrenie znajdują się stajnie i wybiegi dla koni, pastwiska, chlewy, budy dla psów i kotów, zagrody dla mniejszych zwierząt, świń, osłów i ptactwa domowego.
Przydział obowiązków dla uczestników zależy od potrzeb ośrodka w danym momencie i mogą one polegać na karmieniu zwierząt, pomocy przy adopcjach, koordynowaniu projektów edukacyjnych, jak również oczyszczaniu zagród czy asyście weterynaryjnej pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji.
Ośrodek jest położony na rozległym terenie na przedmieściach Dublina. Ponieważ dojazd z centrum miasta zajmuje od 30 do 60 minut w jedną stronę, rekomendujemy zakwaterowanie rodzinne, położone znacznie bliżej. Program jest dostepny od połowy maja do końca lipca. Minimalny czas trwania to 4 tygodnie, a od kandydatów wymaga się doświadczenia i edukacji w dziedzinie weterynarii lub kierunków pokrewnych.

Praktyki weterynaryjne:
Wolontariat za Granicą nawiązał kontakty z prywatnymi gabinetami weterynaryjnymi na terenie Dublina. Uczestnicy programu pracują pod nadzorem wykwalifikowanych profesjonalistów w prywatnych przychodniach, zajmujących się udomowionymi zwierzętami. Program jest dostępny dla studentów i absolwentów weterynarii, techników weterynaryjnych i pokrewnych kierunków, pod warunkiem ukończenia 21 lat. Kwalifikacja do programu odbywa się na podstawie dokumentów potwierdzających wykształcenie i umiejętności kandydata. Minimalny czas trwania programu to 8 tygodni, a ilość miejsc jest ograniczona.

Fotografia

Dla zainteresowanych fotografią mamy kilka interesujących propozycji:

Studio fotograficzne: nawiązaliśmy współpracę ze studiem fotograficznym, otwartym dla praktykantów, którzy chcą asystować przy procesie powstawania fotografii, od robienia zdjęć aż do ich cyfrowej obróbki. Bardzo ciekawa opcja dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne i poznawać pracę studia od wewnątrz. Jedno ze studiów specjalizuje się w fotografii portretowej i ślubnej.

Archiwa fotograficzne: praktyki odbywają się w organizacji posiadającej obszerne archiwum fotografii o tematyce politycznej i społecznej od lat 50tych XX w. W archiwum jest zgromadzonych ponad 400.000 zdjęć dokumentujących wszelkie aspekty współczesnej historii Irlandii. Jest to program dla osób zainteresowanych historią fotografii, kulturoznawstwem i dziedzictwem kulturowym, muzealnictwem, archiwistyką, kuratorstwem, sztuką wizualną i podobnymi. Praktyki pozwalają uzyskać umiejętność katalogowania i digitalizowania zbiorów, obróbki zdjęć oraz doświadczenie w pracy w dynamicznej organizacji.

Uwaga: Programy są oferowane przez małe organizacje, które mogą przyjąć jedynie 1-2 uczestników jednocześnie. Zalecamy zgłaszanie się z dużym wyprzedzeniem, szczególnie na programy w lecie.

Muzea i galerie sztuki

Podczas praktyk w muzeach i galeriach sztuki uczestnicy mają możliwość poznawania różnych dziedzin, takich jak kuratorstwo, archiwizacja, bibliotekarstwo, edukacja, konserwacja, administracja itp. Praktykanci uczestniczą w bieżących pracach poszczególnych działów, realizują pojedynczy projekt lub część większego projektu. Pracują z zespole pod nadzorem bardziej doświadczonych osób. W trakcie programu mogą uzyskać wiele cennych umiejętności i doświadczenie w pracy w muzeum, dużej bibliotece lub galerii sztuki. Program jest kierowany do studentów i absolwentów zainteresowanych pracą zawodową w tych dziedzinach. 

Uwaga: Te programy są wysoko konkurencyjne, co oznacza, że trudno się na nie dostać, szczególnie latem. Zalecamy planowanie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem - aby zagwarantować sobie miejsce w miesiącach wakacyjnych należy składać aplikacje nie później niż w marcu. W miesiącach letnich muzea zwykle wymagają min. 8 tygodniowego pobytu, w pozostałej części roku możliwe są pobyty 4-tygodniowe. 

Do udziału w programie zachęcamy studentów i absolwentów kierunków związanych z muzealnictwem, studiów artystycznych, historii sztuki, archiwistyki, antropologii, bibliotekoznawstwa i podobnych.

Nauczyłam się dużo na temat klasyfikowania zbiorów, zyskałam ciekawe doświadczenie do wpisania w moje CV, referencje i poznałam osoby, które mogą mi pomóc rozwijać moją karierę, gdy się tu przeprowadzę (mam zamiar po skończeniu studiów). Do pracy zwykle przychodziłam na 10, pracowałam aż do przerwy na herbatę, potem dalej do przerwy na lunch o 13. Na lunch chodziliśmy do kafejki naprzeciwko lub gdzieś dalej, później pracowałam do 17 lub 17.30. Robiłam takie rzeczy jak skanowanie slajdów albo starych notatek z lat 30tych, wpisywałam do bazy danych, sortowałam i archiwizowałam stare czasopisma, czasami reklasyfikowałam niektóre zbiory… Nie pozwól, żeby ominęły Cię takie okazje. To było najlepsze lato mojego życia. – Kaleigh, 2012

 Tutaj przeczytasz wspomnienia Kaleigh z jej pobytu w Dublinie.

 

 Angielski w Dublinie

Zapraszamy na kursy językowe w samym sercu Dublina!

Nasz partner to renomowana szkoła językowa, oferująca nauczanie na wszystkich poziomach językowych. Kursy mogą trwać od 2 tygodni do 6 miesięcy i posiadają różne stopnie intensywności. Do wyboru jest ogólny angielski, angielski w biznesie oraz podróżach i turystyce.

Obowiązuje opłata aplikacyjna w wysokości 100 USD . Opłaty za kursy podstawowe (15 godzin tygodniowo) w roku 2013 wynoszą:

W przypadku zakwaterowania u rodziny:

2 tygodnie – 1050 USD

4 tygodnie – 1940 USD

6 tygodni – 2830 USD

W przypadku zakwaterowania w apartamentach*:

2 tygodnie – 1115 USD

4 tygodnie – 2070 USD

6 tygodni – 3030 USD

Cena obejmuje odbiór z lotniska, czesne za 15 godzin (60 min.) kursu językowego w tygodniu, podręcznik oraz zakwaterowanie. W przypadku zakwaterowania u rodziny uczestnicy otrzymują 2 posiłki dziennie (śniadanie i obiad) w tygodniu oraz pełne wyżywienie w weekendy.

*Apartamenty są zlokalizowane w centrum Dublina w bliskiej odległości od szkoły i zwykle są to duże mieszkania z 2, 3, 4 lub 5 sypialniami. Pokoje są 1 lub 2-osobowe, ze wspólnymi łazienkami, strefą dzienną, wyposażoną kuchnią i pralką. Posiłki nie są zapewniane.

Kursy rozpoczynają się co tydzień od poniedziałku, zatem uczestnicy są proszeni o przyjeżdżanie w niedziele, do godz. 20.00.