Wolontariaty i praktyki w Nikaragui

 

Programy z dziećmi

Programy szkolne i pozaszkolne

youth-initiative1Edukacja w Nikaragui jest powszechna i obowiązkowa. Mimo tego, z powodu ubóstwa i warunków socjalnych co roku 700 tys. dzieci nie trafia do szkół. Rząd realizuje wiele programów wsparcia, zapewniających bezpłatne posiłki, pomoce szkolne i transport, lecz nie przyniosły one znaczących zmian. Współpracujemy z różnymi ośrodkami w Granadzie realizującymi programy szkolne i pozaszkolne. Wolontariusze mogą pomagać przy całym szeregu zajęć takich jak: nauczanie angielskiego, zajęcia taneczne, sportowe, artystyczne, opieka nad małymi dziećmi, przygotowywanie posiłków.

Zajęcia pozaszkolne odbywają się w Centrum dla dzieci z ubogich przedmieść Granady. Wolontariusze pomagają w lekcjach i różnego rodzaju warsztatach, w tym zawodowych.

*Do udziału konieczny jest średniozaawansowany hiszpański oraz kreatywność, elastyczność i pomysłowość, gdyż dostępne zasoby są bardzo skromne.

Domy dziecka i świetlice

Współpracujemy z dwoma ośrodkami dla dzieci. Wolontariusze mogą pomagać w opiece nad małymi dziećmi (1-6 lat) lub w centrum dla dzieci, których rodzice pracują, a nie mogą skorzystać z innych form opieki. Wolontariusze spędzają z nimi czas, zapewniając im niezbędną uwagę i miłość. Form spędzania czasu z podopiecznymi jest wiele - od gier i zabaw po warsztaty zawodowe, zajęcia sportowe i artystyczne. 

*Do udziału konieczny jest przynajmniej komunikatywny hiszpański i udział przez min. 2 tygodnie.

 

Pomoc kobietom

Dziewczynki - ofiary przemocy

Współpracujemy z domem dla huérfanas – osieroconych dziewczynek, które doświadczyły fizycznego i emocjonalnego wykorzystania. Placówka stara się im pomagać w przezwyciężeniu traum z przeszłości, zapewniając bezpieczne i troskliwe środowisko, gdzie mogą się rozwijać. Wolontariusze wspierają prowadzące go zakonnice, pielęgniarki i opiekunów w realizowaniu różnych zajęć i prowadzeniu ośrodka.

Szczególnie zapraszamy osoby posiadające doświadczenie lub kwalifikacje z dziedziny psychologii, pedagogiki i pracy socjalnej. Wymagany jest udział przez min. 4 tygodnie oraz co najmniej średniozaawansowany poziom jęz. hiszpańskiego. Program dostępny tylko dla kobiet.

 

Fizykoterapia

Volunteers may work at a physical therapy clinic helping provide direct care to patients. The center works with people of all ages and who suffer from recent injuries or are born with disabilities. The physical therapy clinic also welcomes volunteers with knowledge of occupational therapy.

Participants will work in the following areas.

• Direct care to patients at the clinic
• Help with physiotherapy sessions to children at a special education school
• Help with physiotherapy sessions at local nursing homes
• Discuss and share experience and knowledge with local doctors and staff and the Center for Physical Health
• Research and develop a proposal for occupational therapy at the health center (only for those with an appropriate background in occupational therapy).

This program is open to students on their last years or professionals of Physical Therapy. An Intermediate to advance level of Spanis is required.

 

Eko-farmy

Na żyznych zboczach wulkanu Mombacho wyrosły spółdzielnie rolnicze, założone przez miejscowych campesinos, prowadzące uprawy i hodowle zwierząt przy użyciu tradycyjnych metod. Spółdzielnie te oferują zakwaterowanie, wyżywienie, zwiedzanie i inne usługi dla turystów. Goście mogą zatrzymać się na miejscu lub w pobliskich miejscowościach. W ramach zwiedzania farm można obejrzeć plantacje kukurydzy, fasoli, kawy, arbuzów i innych płodów. Miejscowe kobiety wytwarzają biżuterię i rękodzieło na sprzedaż.

Wolontariusze mogą pomagać przy uprawie roślin i hodowli zwierząt, przykładowo: doić krowy, kosić trawy i trzcinę, uprawiać kaktusy pitaja, dbać o ogrodzenia i budynki, oprowadzać turystów czy uczyć miejscowych angielskiego. Ponadto mogą wspierać kooperatywy w promocji sprawiedliwego handlu kawą i rozwijaniu eko-turystyki, dzięki którym lokalna gospodarka rozwija się bez szkód dla środowiska naturalnego. Uczestnicy decydują o zakresie swoich zajęć zależnie od swoich umiejętności, z uwzględnieniem bieżących potrzeb. Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w Granadzie z codziennym dojazdem na farmę lub noclegi na miejscu za dopłatą.

*Do udziału w programie wymagana jest średniozaawansowana znajomość jęz. hiszpańskiego.