• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06
  • header-07
  • header-08

Tanzania

tengerumarketTanzania to kraj odpowiadający naszym najgłębszym wyobrażeniom o Afryce. Leży w Afryce Wschodniej, przy wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, pomiędzy Kenią a Mozambikiem. Rozciąga się na niemal 1.000.000 km2 wspaniałych, przeważnie dzikich terenów, ograniczonych od zachodu największymi jeziorami afrykańskimi, a od wschodu wybrzeżem z wyspami Zanzibar, Pemba i Mafia. To właśnie w Tanzanii znajdują się trzy z najsłynniejszych cudów Czarnego Kontynentu: góra Kilimandżaro, krater Ngorongoro nazywany naturalną Arką Noego oraz równiny Serengeti, słynące z największej na świecie populacji dzikich ssaków. Na obszarze kraju zamieszkuje ponad 120 grup etnicznych. W większości są to ludy Bantu (Wanjamwezi, Sukumi, Heke, Bena, Makonde i inne). Oprócz nich żyje tu wpływowa społeczność Hindusów i nieliczni Tanzańczycy pochodzenia europejskiego. Nie brak też barwnych Masajów, z których wielu nie ma tak częstego kontaktu z turystami, jak ich pobratymcy z Kenii. Językami oficjalnymi są suahili i angielski.

dancerspano

Wolontariat za Granicą współpracuje z organizacjami w trzech regionach. Jednym z nich jest Tengeru, wioska położona u stóp góry Meru, w bliskiej odległości od Kilimandżaro. Kevin O'Neill, założyciel ELI twierdzi, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widział w życiu. Drugi region naszej pracy to Tanzania Północna, wioska Elkurot, zamieszkiwana przez Masajów. Trzeci to do niedawna stolica kraju, Dar es Salaam, położone na wschodzie, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

W rejonie Kilimandżaro ochotnicy pracują wśród ludności plemienia Bantu, zamieszkującego zbocza Meru i Kilimandżaro. Ludność Meru utrzymuje się głównie z rolnictwa: uprawy zbóż i hodowli bydła. Ta przepiękna okolica jest pokryta wzgórzami, na których rośnie wiele gatunków drzew oraz rozciągają się plantacje bananów i kawy. Nasi wolontariusze mogą brać tutaj udział w wielu inicjatywach na rzecz lokalnej społeczności.

maasaijumpDar es Salaam natomiast spełnia rolę komercyjnego centrum Tanzanii. Miasto zamieszkiwane jest przez mieszaninę ludności pochodzenia afrykańskiego, arabskiego i hinduskiego tworzącą unikalną kulturę Suahili, obecną na całym wybrzeżu kraju. Niegdyś niewielka wioska rybacka powstała za czasów sułtana Zanzibaru Seyyida Majida, rozwijało się dynamicznie od końca XIX wieku tworząc dzisiaj wielki ośrodek portowy i handlowy.

Masajowie to grupa etniczna posługująca się dialektem Maa, żyjąca głównie w północnej Tanzanii. Grupa ta w znacznym stopniu zachowała swoje tradycyjne zwyczaje i kulturę. Prowadzą półkoczowniczy tryb życia, utrzymując się z hodowli bydła. Wolontariusze pracujący wśród tej społeczności mieszkają w masajskich chatach. W tym projekcie należy być przygotowanym na brak współczesnych wygód takich jak bieżąca woda i elektryczność.