• header-01
 • header-02
 • header-03
 • header-04
 • header-05
 • header-06
 • header-07
 • header-08
 • header01
 • header02
 • header03
 • header04
 • header05
 • header06
 • header07
 • header08
 • header09
 • header10
 • header11
 • header12

Wolontariaty w Chile

 

Dzieci

Ośrodki opiekuńcze

Do ośrodków opiekuńczych w Chile trafiają dzieci będące ofiarami wykorzystywania i przemocy domowej. Personel opiekuje się nimi, edukuje i poszukuje rozwiązań ich problemów. Głównym celem działań ośrodka jest przywrócenie dzieci do ich rodzin tak, aby ich prawa były przestrzegane. W okresie pobytu dzieciom poświęca się wiele troski i dba o poprawę ich stanu zdrowia. Wolontariusze wspomagają opiekunów i nauczycieli podczas lekcji, zajęć pozalekcyjnych, pomagają przygotowywać i rozdawać posiłki, itp.

Przedszkola i centra opieki

Większość dzieci uczęszczających do przedszkoli i centrów opieki całodziennej pochodzi z uboższych i niepełnych rodzin. Wolontariusze w tych placówkach pomagają nauczycielom prowadzić zajęcia, wspomagać edukację dzieci i uczyć je podstaw języka angielskiego: liczenia, nazw kolorów, prostego słownictwa. Mogą również pomagać w opiece nad nimi, planować i prowadzić zajęcia i zabawy, organizować spotkania z rodzicami czy przygotowywać posiłki.

Zagrożone dzieci i młodzież

Wolontariusze w tym programie wspierają pracę z dziećmi i młodzieżą, które weszły w konflikt z prawem. Program jest realizowany w ośrodkach opiekuńczych i resocjalizacyjnych, które funkcjonują pod nadzorem państwowym prowadzonym przez SENAME (Servicio Nacional de Menores). Przyjmują one zagrożone dzieci i nastolatków (w wielu od 6-16 lat), prowadzą dla nich programy poprawcze pomagając im włączyć się do społeczeństwa i pokonać traumatyczne doświadczenia. Zadania wolontariuszy polegają na prowadzeniu różnych warsztatów, zajęć sportowych i rekreacyjnych, pomaganiu w nauce i wspólnym spędzaniu czasu.

Do udziału w tych programach potrzebna jest komunikatywna znajomość jęz. hiszpańskiego, łatwość nawiązywania kontaktu z dziećmi, inicjatywa, cierpliwość oraz sporo energii.

Pomoc ofiarom przemocy

Ten ośrodek udziela pomocy dziewczynkom i dorosłym kobietom, które doświadczyły przemocy domowej. Bardzo często trafiają one do ośrodka razem z niemowlętami czy małymi dziećmi. Placówka stara się zapewnić tym dzieciom życie jak najbardziej zbliżone do normalności. Jeśli matka pracuje, pomaga się jej utrzymać pracę, zapewniając opiekę nad dzieckiem i normalne uczęszczanie do szkoły. Młodszymi dziećmi zajmują się opiekunki. Szczególnie wiele uwagi poświęca się dziewczynkom i kobietom, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. Ośrodek pomaga im odzyskać godność i uporać się z tymi doświadczeniami, zaspokajając jednocześnie potrzeby dzieci. Wolontariusze zajmują się dziećmi, pomagają przy jedzeniu i wspierają matki i dzieci w wysiłkach powrotu do zdrowia i normalnego życia.

*Do udziału w tym programie zapraszamy tylko kobiety. Pożądane cechy to elastyczność, wrażliwość i kreatywność. Konieczna jest komunikatywna znajomość jęz. hiszpańskiego.

Bezdomne zwierzęta

Na Twoją pomoc czekają bezdomne psy i koty, które znalazły się na ulicy i teraz walczą o przetrwanie. Te zwierzaki zawsze mają mnóstwo potrzeb i desperacko czekają na kogoś, kto je zaadoptuje i pokocha. Wolontariusze mogą pomagać w następujących miejscach: tymczasowym schronisku dla zwierząt chorych i ofiar przemocy, schronisku dla starych psów, w domu dla kotów, w gabinecie weterynaryjnym oraz w fundacji dokarmiającej psy i koty żyjące na ulicy. Można brać udział we wszystkich projektach, a nasz partner często decyduje, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.

Hipoterapia

Program prowadzi duża fundacja zajmująca się terapią niepełnosprawnych dzieci w wieku od 2 lat. Pacjenci cierpią na takie choroby jak porażenie mózgowe, syndrom Downa, autyzm, zaburzenia widzenia i inne. Ośrodek posiada 20 specjalnie wytresowanych koni, którymi opiekuje się stajenny. Od samego początku działalność fundacji była w dużym stopniu oparta na pomocy wolontariuszy i dzięki nim funkcjonuje. Odpowiedzialnością wolontariuszy jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w czasie jazdy i wspieranie ich w czasie terapii. Mogą też pomagać certyfikowanym terapeutom w codziennych obowiązkach.

Praca trwa od wtorku do piątku zwykle od godz. 15.00 do 18.30 i w soboty od 10.30 do 13.00.

Pożądane cechy uczestników to troskliwość, odpowiedzialność w kontakcie z pacjentami i zwierzętami, swoboda w kontakcie z niepełnosprawnymi dziećmi. Wymagana jest komunikatywna znajomość jęz. hiszpańskiego.

* Uwaga: konie w ośrodku są używane tylko do terapii i wolontariusze nie mogą na nich jeździć.

 

Zdrowie

Fizjoterapia

Współpracujemy z kilkoma profesjonalnymi firmami prowadzącymi fizjoterapię niepełnosprawnych dzieci, sportowców i dorosłych. Program jest kierowany do osób zainteresowanych odbyciem praktyki zawodowej lub wolontariatu w tej dziedzinie. Kandydaci powinni być profesjonalistami lub studentami odpowiedniego kierunku.  

Zadania, w zależności od doświadczenia i kwalifikacji uczestnika, polegają na wykonywaniu ćwiczeń z pacjentami, asystowaniu terapeutom podczas sesji, pomocy przy wdrażaniu programów rehabilitacji i przyglądaniu się formom opieki i leczenia stosowanym wobec dzieci i innych pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnością lub kontuzjami.

Zdrowie publiczne

Wspieramy organizacje pozarządowe, których działalność skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu projektów poprawiających sytuację zdrowotną chilijskich rodzin. Uczestnicy programu biorą udział w różnych działaniach tych organizacji: kampaniach, programach edukacyjnych i warsztatach, prezentujących sposoby zapobiegania chorobom takim jak malaria i AIDS, zasady karmienia piersią i opieki nad niemowlętami i innym pokrewnym zagadnieniom. Programy często odbywają się w terenie.

Program jest adresowany do osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe uczestnicząc w kampaniach promocji zdrowia, profilaktyce, edukacji i prowadzeniu tematycznych warsztatów. Wymagana jest komunikatywna znajomość jęz. hiszpańskiego.

Medycyna i hiszpański w medycynie

Ten program jest dedykowany studentom medycyny i pokrewnych kierunków, którzy chcieliby poznać nowe środowisko medyczne i nauczyć się medycznego słownictwa w języku hiszpańskim. Podczas przyglądania się procedurom i procesom leczenia, uczestnicy mogą zobaczyć podobieństwa i różnice systemu w Chile i ich własnym kraju.

Czas jest podzielony pomiędzy lekcjami jęz. hiszpańskiego i obserwowaniem leczenia. Kurs hiszpańskiego składa się z 10 lub 20 godzin tygodniowo. Konieczne jest też prywatne spotkanie z lektorem, aby mógł dostosować kursu do wymogów programu medycznego. Na obserwację leczenia przeznaczone są dwa lub cztery przedpołudnia w tygodniu, a popołudnia są spędzane w szpitalu lub przychodni zdrowia.

*Do udziału w tych programach wymagana jest komunikatywna znajomość ogólnego języka hiszpańskiego.

Inżynieria

Najważniejszą gałęzią przemysłu w Chile jest górnictwo. Mimo to, dziedzina inżynierii jest o wiele bardziej rozległa, dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze i ekspansji gospodarczej w ostatnich latach. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw poszukuje praktykantów, w szczególności studentów ostatnich lat i oczekuje, że zostaną przez co najmniej 3 miesiące, aby dobrze zintegrować się z firmą i jej pracą. Praktyki mogą się odbywać w takich specjalizacjach jak: inżynieria cywilna, inżynieria przemysłowa, inżynieria elektryczna, górnictwo i wiele innych. Program może być dostosowany do specjalizacji i doświadczenia kandydata.

Biznes i marketing

Wolontariat za Granicą współpracuje z kilkoma małymi i średnimi firmami w Santiago, które poszukują praktykantów w następujących specjalnościach: biznes międzynarodowy, marketing, przedsiębiorczość, konsulting, reklama w Internecie, projektowanie stron i e-marketing. Wszystkie praktyki są indywidualnie dostosowywane w zależności od okresu pobytu, obszaru zainteresowań i dostępności oferty.

Winiarnie - marketing i turystyka

Pierwsza winiarnia w Chile została założona przez hiszpańskiego mnicha ponad 500 lat temu. Od tego czasu to państwo stało się jednym z największych eksporterów win na świecie. Uczestnicy programu pracują w jednej z kilku winiarni w okolicach Santiago. Ich zajęcia to przede wszystkich oprowadzanie zwiedzających, obsługa sali degustacji win, a także praca w dziale marketingu i sprzedaży.

Prawo

W 2007 roku w Chile wprowadzono nowy system prawa karnego. Jest on oparty na kodeksach obowiązujących w Ameryce Północnej i Europie. Uczestnicy programu pracują z prawnikami i organizacjami non-profit, pomagając im w analizach, poszczególnych sprawach i prowadzeniu ewidencji spraw.

Niektórzy z naszych praktykantów byli zapraszani do przyglądania się rozprawom sądowym. Program jest wyjątkową okazją zdobycia doświadczenia w zakresie chilijskiego prawa, regulacji międzynarodowych i ochrony praw człowieka. Można się również przyglądać efektom wdrażania głębokich reform systemu prawnego.

Architektura

Wolontariat za Granicą oferuje praktyki dla studentów/absolwentów architektury i pokrewnych kierunków. Współpracujemy z prywatnymi i publicznymi instytucjami, które zajmują się projektowaniem i budową domów prywatnych, nieruchomości komercyjnych, jak również konserwacją budynków zabytkowych. Uczestnicy programu pracują lub pomagają przy projektowaniu nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych, a także biorą udział w międzynarodowych konkursach oraz projektach konserwacji miejsc o znaczeniu historycznym.

Inne praktyki

Jesteśmy w stanie dopasować program i dziedzinę praktyk do Twoich oczekiwań. Współpracujemy z wieloma przedsiębiorstwami państwowymi i prywatnymi, organizacjami pozarządowymi, jak również instytucjami rządowymi. Jeśli Twojej specjalności nie ma na liście programów, prosimy o kontakt. Prawdopodobnie znajdziemy coś dla Ciebie!

Wykaz branż przemysłu i dziedzin biznesu, w których oferujemy praktyki:

Badania naukowe
Bankowość
Biznes międzynarodowy
Budownictwo/Nieruchomości 
Consulting
Controlling
Edukacja
Ekonomia
Energetyka
Finanse i ubezpieczenia
Geologia/górnictwo
Import/Export
Inżynieria
IT/Rozwój oprogramowania
Kultura i sztuka
Logistyka
Marketing

Media i dziennikarstwo
Medycyna/Zdrowie
Organizacje pozarządowe
Podatki i księgowość
Polityka
Pomoc społeczna
Prawa człowieka
Prawo
Produkcja (Projektowaniestrony internetowe, fotografia, moda)
Psychologia
Rolnictwo i leśnictwo
Technologie ekologiczne
Turystyka i hotelarstwo
Usługi publiczne
Zarządzanie projektami
Zasoby ludzkie

* Wszystkie praktyki w Chile wymagają dobrej znajomości języka hiszpańskiego oraz zaangażowania na minimum 4 tygodnie.