• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04

Wolontariaty i praktyki Benin i Togo

 

Ochrona środowiska

Współpracujemy z dużym projektem odnawiania zasobów naturalnych PARRN (The Support Project for the Restoration of Natural Resources), który zajmuje się zwalczaniem deforestacji w regionie wiosek Kpovié i Tokan na południu Beninu. W Kpovié działania koncentrują się na rozwijaniu ogrodnictwa, sadzeniu lasu i kompostowaniu; w Tokan zajmuje się programem rozmnażania królików, sadzeniu lasu i produkcji żywności dla zwierząt.

W maju i czerwcu w obu projektach prace skupiają się na sadzeniu drzew. W tym czasie wolontariusze pomagają w przygotowywaniu stanowisk do sadzenia, siania nasion akacji i pielęgnacji szkółek leśnych. Programy są wspaniałą okazją przyjrzenia się sukcesom i frustracjom inicjatyw ochrony środowiska na gruncie afrykańskim.

Wymagana przynajmniej komunikatywna znajomość języka francuskiego.

Medycyna

Współpracujemy ze szpitalami i przychodniami zdrowia, w których mogą odbywać praktyki studenci medycyny i pracownicy medyczni. Programy trwają 3 tygodnie lub dłużej. Uczestnicy są nadzorowani przez lekarza specjalistę i mogą asystować przy przyjmowaniu i leczeniu pacjentów. Obserwacje mogą dotyczyć różnych specjalności, od medycyny ogólnej, po chirurgię, ginekologię, położnictwo, badania laboratoryjne, fizykoterapię, oftalmologię, pediatrię i pomoc w nagłych przypadkach.
Program dla osób zainteresowanych leczeniem chorób tropikalnych i systemem służby zdrowia w Afryce.

Do tego programu wymagana średniozaawansowana znajomość języka francuskiego.

Edukacja dzieci

Wolontariat za Granicą współpracuje z kilkoma szkołami i domami dziecka na terytorium całego kraju. Osoby zainteresowane wolontariatem lub praktyką w jednej z tych placówek mogą pomagać w szkole dla dzieci z problemami rozwojowymi prowadząc różne terapie zajęciowe, w szkole dla dzieci z wadami słuchu lub w jednym z sierocińców. Zadania mogą polegać na robieniu wielu rzeczy: uczeniu angielskiego, praktycznych umiejętności, nauce zawodu bądź prostej fizjoterapii i terapii zajęciowej. W tym programie nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie.

Wymagana średniozaawansowana znajomość języka francuskiego.

Rolnictwo

Ananasowa Spółdzielnia 
IRA (Initiative pour la Relance de l'Ananas) to spółdzielnia rolna, zajmująca się uprawą ananasów i produkcją soku ananasowego. Celem programu jest ograniczenie ubóstwa poprzez wykorzystanie miejscowej siły roboczej i naukę umiejętności zawodowych.
Wolontariusze pomagają w pielęgnowaniu upraw, zbieraniu ananasów, produkowaniu soku, pakowaniu, butelkowaniu, marketingu i w różnych innych pracach spółdzielni.

Vivogbè
Vivogbè to stowarzyszenie wiejskich kobiet w miasteczku Kpovié. Kobiety pracują przy produkcji oleju z orzechów palmowych. Tak jak w przypadku IRA, ten proces stał się doskonałą okazją dla rozwoju zmarginalizowanej społeczności i stworzenia nowego źródła dochodu. Wolontariusze będą mieli okazję pomagać ciężko pracującym kobietom w obróbce, gotowaniu i mieleniu orzechów palmowych, a potem ekstrakcji oleju i butelkowaniu.

Ogrodnictwo
Stowarzyszenie ogrodników zajmuje się uprawą takich warzyw jak: kapusta, marchew, sałata, papryka, pomidory, ogórki czy cebula. To stowarzyszenie zatrudnia znaczną część populacji i jest motorem rozwoju i redukcji biedy w tym regionie kraju. Wolontariusze pomagają przy sadzeniu upraw, rozsadzaniu, nawożeniu, irygacji, utrzymaniu terenu i zbieraniu plonów.

Do tego programu wymagana jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka francuskiego.

Programy łączone

We współpracy z organizacją Student Youth Travel West Africa stworzyliśmy program łączony umożliwiający udział w wolontariatach lub praktykach w kilku sąsiadujących krajach. Są to: Benin, Togo i Ghana. Uczestnicy przylatują do Akry, gdzie otrzymują 3-dniową orientację kulturową. W ramach orientacji zapoznają się z zasadami podróżowania po regionie, zasadami bezpiecznego poruszania się, biorą udział w warsztatach regionalnego tańca i kuchni, kursie podstawowego słownictwa oraz zwiedzają najważniejsze obiekty w mieście. Następnie uczestnicy rozjeżdżają się do swoich programów w Ghanie, Togo lub Beninie. 

Dzięki takiej formie budowy programu jest możliwość odwiedzenia wszystkich wymienionych krajów poprzez udział w krótkich 2 lub 4-tygodniowych projektach po kolei. Jeżeli jesteś zainteresowany taką formą wolontariatu, skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Opis wolontariatów i praktyk w Ghanie znajduje się tutaj.

 

Wolontariaty w Togo

Dzieci niesłyszące

"Ecole vivenda des Sourds" to szkoła dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących. Głównym celem jest zapewnienie im dostępu do edukacji, możliwości zdobycia zawodu, nauka komunikacji i pomoc w integracji społecznej. Dzięki temu projektowi dzieci nabierają pewności siebie i zyskują zdolność do samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Szkoła oferuje edukację na poziomie podstawowym (klasy od 1 do 4), gdzie uczniowie uczą się pisać, czytać i liczyć oraz przede wszystkim porozumiewać w języku migowym. Wolontariusze wspierają nauczycieli w prowadzeniu lekcji oraz mogą prowadzić zajęcia dodatkowe: artystyczne, sportowe i rekreacyjne. 

Dom dziecka

Placówka znajduje się na przedmieściach Atakpame, miasta w centralnej części kraju. W tym domu prowadzącym też szkołę podstawową, przebywa zwykle około 50 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Wolontariusze są tutaj bardzo potrzebni i mogą się zaangażować w wiele prac: administrację domem, uprawę roślin na farmie przy ośrodku, uprawę ogrodu, remonty i odnawianie pomieszczeń, przygotowywanie posiłków oraz oczywiście zajęcia z dziećmi. Oprócz udziału w grach i zabawach mogą wspierać je w odrabianiu lekcji, prowadzić lekcje wraz z nauczycielami i pomagać im w rekrutowaniu uczniów do szkoły.

*Do udziału w programach w Togo konieczna jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka francuskiego.