• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06
  • header-07
  • header-08

Wolontariaty na Bali

 

Dom dziecka

Współpracujemy z domem dziecka prowadzonym przez muzułmanów. Ośrodek został założony w latach 80-tych w niewielkim wynajmowanym domu w Gianyar. Dzięki wsparciu prywatnych osób i firm, w 1991 został nabyta nieruchomość w Ubud, gdzie dzisiaj mieści się ta placówka. W domu mieszka ok. 140 dzieci. Nie wszystkie z nich są sierotami, większość pochodzi z bardzo ubogich rodzin, które nie są w stanie ich utrzymywać lub mieszkają zbyt daleko od szkoły. Przebywają w ośrodku podczas roku szkolnego i widują swoich bliskich tylko dwa razy do roku.

Większość uczęszcza do pobliskiej szkoły muzułmańskiej (znajduje się tam przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum). Lekcje trwają od 7:30 do 13:30 od soboty do czwartku, a piątek, dzień świąteczny w islamie, jest dniem wolnym. Po szkole dzieci jedzą obiad i odmawiają popołudniowe modlitwy, po których mają czas wolny do koło 16:00. Od tej godziny w domu trwają różne zajęcia dodatkowe, takie jak lekcje angielskiego, krawiectwa czy obsługi komputera.

Program dla wolontariuszy odbywa się w godzinach 14:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku. Uczestnicy mogą stworzyć własne zajęcia dla dzieci lub włączyć się w już prowadzone. Program jest odpowiedni dla osób lubiących kontakt z dziećmi, optymistycznych i energicznych. Wymagana przynajmniej komunikatywna znajomość angielskiego. 

 

Nauczanie angielskiego

Wolontariusze mogą uczyć w dwóch szkołach. Obie, założone przez Balijski Komitet Nauczycielski są obecnie utrzymywane ze środków publicznych. Znajdują się tylko kilka minut od miejsca zakwaterowania.

W gimnazjum uczą się dzieci klas 7-9. Łącznie uczęszcza tam 650 uczniów, a czas lekcji trwa od 7.30 do 12.30 przez 6 dni w tygodniu (pon-sob.). W szkole jest zatrudnionych 50 nauczycieli, w tym 6 uczy języka angielskiego. Klasy liczą po około 35 dzieci i każda ma w programie po 4 godziny angielskiego tygodniowo. Szkoła ta jest znana z posiadania maszerującej orkiestry, wykonującej tradycyjną muzykę balijską.
Do liceum uczęszcza 250 dzieci, które uczą się w godzinach od 12.30 do 18.00 od poniedziałku do soboty. Nauczycieli angielskiego jest 3, a program również przewiduje 4 godz. tego języka tygodniowo. Rok szkolny na Bali rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do końca kwietnia. Przerwa semestralna następuje w drugiej połowie grudnia. Projekt jest dostępny w trakcie roku szkolnego.

Program jest przewidziany dla osób, które chcą podnieść swoje umiejętności metodyczne i chcą poświęcić trochę czasu na pomoc najuboższym mieszkańcom Bali. Wymagana zaawansowana znajomość jęz. angielskiego i doświadczenie lub kwalifikacje w nauczaniu.