• header-01
  • header-02
  • header-03
  • header-04
  • header-05
  • header-06
  • header-07
  • header-08

Wolontariaty w Argentynie

 

Zagrożone dzieci i młodzież

100 lat temu Argentyna była jednym z najbogatszych państw świata. W XX w. doświadczyła jednak poważnych kryzysów, których skutkiem była pogłębiająca się recesja. Lata 2001 - 2002 przyniosły poważny kryzys gospodarczy, a wielu przedstawicieli klasy średniej znalazło się w ubóstwie. Pomagamy w Buenos Aires, gdzie wspieramy miejscowe organizacje, domy dziecka i ośrodki dla dzieci działające wśród bezdomnych i ubogich rodzin, wspomagając je w pokonywaniu biedy i budowaniu lepszego życia.

Inne organizacje wspierają młodzież i dzieci zagrożone przestępczością, zapewniając im większe możliwości edukacji i rozwoju. Wolontariusze pomagają na wiele sposobów: udzielają korepetycji, uczą języka angielskiego, opiekują się dziećmi uczących się lub pracujących matek, prowadzą zajęcia rekreacyjne, a także oferują podopiecznym czas i uwagę potrzebną do ich prawidłowego rozwoju.

Zainteresowani pomaganiem osobom zarażonym HIV mogą włączyć się w działania centrum dla dzieci poszkodowanych przez HIV. Centrum opiekuje się dziećmi w wieku od 2 do 16 lat, chorymi na AIDS lub które utraciły rodziców z tego powodu.

Uczestnicy tych programów nie potrzebują znać języka hiszpańskiego, jednak powinni czuć się komfortowo w całkowicie hiszpańskojęzycznym środowisku. Wymagany czas programu to min. 4 tygodnie.

Stołówki socjalne

Kryzys gospodarczy w latach 2001 - 2002 spowodował, iż wiele argentyńskich rodzin znalazło się w ubóstwie, a rodzice nie byli dłużej w stanie utrzymywać swoich dzieci. Według danych pochodzących z niektórych organizacji pozarządowych, w Argentynie umiera średnio 100 osób dziennie z powodu chorób wywołanych głodem lub niedożywieniem. Około 12% populacji tego kraju żyje w całkowitym ubóstwie. Przeżycie tysięcy mieszkańców Buenos Aires zależy od otrzymania codziennej porcji zupy ze stołówek socjalnych. Wolontariat za Granicą współpracuje ze stołówkami położonymi w okolicach dzielnicy La Boca, w których zawsze są potrzebne dodatkowe ręce do pracy. Wolontariusze przygotowują i wydają posiłki dla setek rodzin, które korzystają z nich codziennie, ustawiają stoliki i wykonują prace porządkowe. Praca w stołówkach jest doskonałą okazją poznania zasad funkcjonowania takich ośrodków, spotkania się z codziennymi wyzwaniami, jakie stoją przez wieloma mieszkańcami Argentyny, a jednocześnie pomagania im w znaczący sposób.

Uczestnicy tych programów nie potrzebują znać języka hiszpańskiego, jednak powinni czuć się komfortowo w całkowicie hiszpańskojęzycznym środowisku. Program trwa minimum 4 tygodnie.

Edukacja

Praktykanci i wolontariusze zainteresowani uczeniem języka angielskiego i innych przedmiotów dla dzieci i dorosłych mogą pomagać przy projektach w Buenos Aires. W Buenos bardzo potrzebni są wolontariusze, którzy będą uczyć dzieci i udzielać im korepetycji z różnych przedmiotów szkolnych: angielskiego, matematyki, fizyki, informatyki, sztuki i muzyki. Programy odbywają się w uboższych dzielnicach miasta. Zainteresowanych edukacją dorosłych zapraszamy do współpracy w placówkach kształcenia ustawicznego świadczących usługi na rzecz osób z niskimi dochodami, nieposiadających średniego wykształcenia.

Lekcje odbywają się w świetlicach środowiskowych na terenie całego miasta. Praktykanci mogą też zdobywać doświadczenie w prywatnej szkole, gdzie będą obserwować nauczycieli. W trakcie praktyk nauczą się planowania zajęć i zarządzania klasą, ucząc różne grupy wiekowe. 

 

ZOO

Praca na terenie ogrodu zoologicznego w Buenos Aires to okazja poznania zasad, na jakich funkcjonuje duże zoo w Ameryce Łacińskiej. Zlokalizowane jest w sercu miasta, nieopodal słynnych parków Palermo i przebywa w nim ponad 2,500 różnych gatunków zwierząt. Wolontariusze i praktykanci pracują tu u boku zoologów i opiekunów, zajmując się utrzymywaniem porządku na wybiegach, uczestniczą w projektach edukacyjnych i informacyjnych oraz wspierają pracowników w działaniach na rzecz ochrony rzadkich i ginących gatunków. Program można odbyć w formie praktyki dla studentów powiązanych kierunków lub wolontariatu dla osób interesujących się opieką nad zwierzętami i dziką przyrodą. Z uwagi na rodzaj pracy konieczna jest odpowiednia forma fizyczna.

* Organizatorzy wymagają dopłaty 200$ za każdy miesiąc uczestnictwa powyżej pierwszych 4 tygodni.

 

Patagonia - rozwój i ekologia

Wolontariat w Patagonii jest wspaniałym miejscem dla osób zainteresowanych poznaniem tej niezwykłej, nieskażonej cywilizacją części świata. Uczestnicy pracują w dziedzinie ekologii i turystyki zrównoważonej, wspierając lokalne wysiłki na rzecz ochrony środowiska. Wolontariat odbywa się w okolicach El Bolson – miasteczka w górach na terenie prowincji Rio Negro. El Bolson jest położone przy parku narodowym Rio Azul, siedlisku nieskażonej przyrody stanowiącego zaplecze największego na świecie rezerwatu temperatury i biosfery UNESCO.

W ramach programu wolontariusze mają do wyboru 3 opcje:
Farmę ekologiczną - wolontariusze wykonują prace związane z uprawą roślin, dbaniem o zwierzęta na famie oraz projektach budowlanych. Możliwy jest również udział w działaniach Centrum Zrównoważonego Rozwoju, ośrodka edukacyjnego dla zwiedzających.

Park narodowy - zadania polegają na utrzymywaniu szlaków turystycznych, dbaniem o roślinność parku i promowaniu turystyki zrównoważonej.

Praca ze społecznością - jest to współpraca z miejscowymi szkołami i gospodarstwami.

*Program dostępny sezonowo, podczas lata na półkuli południowej (od listopada do marca). Konieczna jest znajomość języka hiszpańskiego od poziomu komunikatywnego do średnio-zaawansowanego oraz udział przez min 4 tygodnie.

Praktyki w biznesie

Uczestnicy pracują w stowarzyszeniu skupiającym około 50 małych i średnich firm w Argentynie. Stowarzyszenie funkcjonuje jako sieć wspierająca te podmioty, a jego głównym celem jest pomoc w zwiększaniu poziomu eksportu poprzez poszukiwanie możliwości na rynkach międzynarodowych. Nasi praktykanci uczestniczą w badaniach rynkowych, przygotowują materiały marketingowe, a także mają możliwość pracowania bezpośrednio w jednej z firm reprezentowanych przez stowarzyszenie. Do stowarzyszenia należą głównie podmioty z takich branż jak: konsulting, oprogramowanie, projektowanie mody, artystyczna, sprzedaż detaliczna, inżynieria, turystyka, telekomunikacja i wyposażenie medyczne.

Oto jak jedna z praktykantek opisuje swoje przeżycia z programu:

"Przede wszystkim było to niezwykłe doświadczenie i polecam ten program wszystkim osobom zainteresowanym biznesem międzynarodowym. Potrzebna jest dobra znajomość hiszpańskiego. Cała praca jest wyjaśniana i wykonywana w tym języku. Obowiązki mogą obejmować różne zadania, od tworzenia folderów reklamowych, organizowania informacji o klientach, badań rynkowych dla poszczególnych klientów, po spotykanie się i korespondowanie z nimi. Wykonywałam po trochę wszystkie te zadania, ale najwięcej czasu spędzałam na badaniach rynkowych." 

-Julie G.

*Wymagana jest średnio-zaawansowana znajomość języka hiszpańskiego oraz zobowiązanie do uczestnictwa przez minimum 8 tygodni.

Prawo

Współpracujemy z kilkoma firmami prawniczymi w Buenos Aires. Praktykanci mają możliwość zdobywania doświadczenia i poznawania prawa argentyńskiego poprzez pracę w jednym z ich biur w Buenos Aires. Nasi partnerzy specjalizują się w postępowaniach sądowych, konsultingu dla biznesu, prawie środowiskowym, prawie gospodarczym, prawie własności intelektualnej, podatkach międzynarodowych, prawie handlowym 
i mediacjach. Praktykanci robią analizy, tłumaczenia i przygotowują dokumenty.

Oto jak jedna z naszych praktykantek opisuje swoje doświadczenia:

"Gdy zadawałam konkretne pytanie, prawnicy chętnie na nie odpowiadali i pomagali mi. Gdy szliśmy do sądu, adwokat wyjaśniał nam obowiązujące przepisy. To było rewelacyjne, ale trzeba być wytrwałym, żeby zdobyć określone doświadczenia. Te praktyki są moim zdaniem dla osób samodzielnych, które mówią biegle po hiszpańsku, albo przynajmniej na zaawansowanym poziomie."

- Elena T. 2009, praktyki prawne

*Wymagana jest zaawansowana znajomość języka hiszpańskiego. Minimalny czas trwania programu: 8 tygodni.

 

Medycyna

Ten program jest dedykowany studentom i kandydatom na studentów kierunków medycznych pragnącym zdobyć doświadczenie w szpitalu publicznym i poznać problemy, z jakimi zmaga się system opieki zdrowotnej w Argentynie. Uczestnicy będą przyglądać się pracy szpitala, przyjmowaniu pacjentów i pomagać w niektórych działaniach.

Jedna z naszych praktykantek tak opisuje swoje doświadczenia z programu:

"Pracowałam na ogół w godzinach od 8/8.30 do 12/12.30 od poniedziałku do piątku. Przez pierwsze 2 tygodnie opiekowała się mną Dr Di Meglio, położnik. Pomagałam przy badaniach pacjentek, mierzyłam ich brzuchy, sprawdzałam tętno dzieci, kontrolowałam, czy nie ma obrzęków i określałam, w jakiej pozycji dziecko znajduje się w brzuchu matki. Pani doktor nadzorowała wszystko pozwalając mi na przeprowadzenie tych badań, a przy tym uczyła mnie na temat różnych chorób, które przechodzą ciężarne kobiety i ich dzieci. 

Przez kolejne 2 tygodnie byłam z Dr Romero, pediatrą zajmującą się niemowlętami do 1 miesiąca życia. Przy niej ważyłam i mierzyłam dzieci. Dr Romero miała sporo pacjentów i badała ich szybciej niż Dr Di Meglio, dlatego nie wyjaśniała mi tak dużo, ale omawiała ze mną niektóre ważne rzeczy, takie jak ciemiączko na główce dziecka, czy oznaki wcześniactwa.

Następne 2 tygodnie przebywałam na chirurgii. Widziałam kilka operacji, w tym mężczyzny, któremu usuwano guza z gardła, usunięcia macicy u kobiety, która miała raka oraz innego mężczyzny, który miał guza na głowie. Oczywiście nie pozwolono mi niczego dotykać, mogłam tylko patrzeć! Potem byłam w La Guardia (coś w rodzaju przychodni lub izby przyjęć). Tam przyglądałam się przyjmowaniu i badaniu dorosłych pacjentów, którzy chorowali na przeziębienia, grypy, zapalenia płuc, mieli złamania kości itp. Tu się głównie przyglądałam. Kolejny tydzień spdziłam z Dr Sanchez, która była neonatologiem i badała dzieci tuż po ich urodzeniu. Instruowała też matki, jak karmić piersią i jak ubierać dzieci. Dr Sanchez uczyła mnie o różnych chorobach niemowląt i na temat szczepień wymaganych w Argentynie. Pomagałam w ważeniu niektórych dzieci, a poza tym głównie się przyglądałam."

- Megan F., praktyki medyczne, 2010

*Do odbycia praktyk w tym programie wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego na zaawansowanym poziomie oraz zobowiązanie do uczestnictwa przez minimum 8 tygodni.

 

Projektowanie graficzne

Praktyki odbywają się w Buenos Aires, a nasi partnerzy to firmy projektujące strony internetowe i materiały marketingowe. Zajmują się realizacją zleceń dla znanych marek, osób indywidualnych, współtworzą kampanie reklamowe i social media. Możesz wykorzystać swoje umiejętności pomagając projektować logo firm, strony internetowe, znaki graficzne, broszury, foldery i multimedia. Będziesz pracować u boku profesjonalistów nad projektami w realizacji i nowymi zleceniami.

*Wymagana co najmniej średniozaawansowana znajomość hiszpańskiego, pewne doświadczenie w projektowaniu grafiki lub stron oraz zaangażowanie na minimum 8 tygodni. 

 

Demokracja i prawa człowieka

Osoby zainteresowane polityką i prawami człowieka mają możliwość odbycia praktyk w organizacjach pozarządowych zajmujących się promocją demokracji, zaangażowania obywatelskiego i praw człowieka. Organizacje te współpracują z rządowymi, pozarządowymi i międzynarodowymi instytucjami, mającymi na celu edukację Argentyńczyków i promowanie społeczeństwa obywatelskiego. Praktykanci będą mieli możliwość zaangażowania włączenia się w rozwój i koordynację różnych projektów, komunikację i wspieranie ich działalności.

Oto jak jedna z naszych praktykantek opisuje swoje doświadczenia: 

"Prowadziłam badania w zakresie politycznych i społecznych problemów występujących w poszczególnych prowincjach, robiłam zestawienia i syntezy danych zbieranych od studentów uczestniczących w programach edukacji finansowej, a także dowiadywałam się na temat rasizmu w Afryce i pisałam z tego opracowanie. Wszyscy w biurze mówili po hiszpańsku, ale byli cierpliwi, gdy miałam trudności z wypowiedzeniem tego, co chciałam. Większość danych, których poszukiwałam, było dostępnych po hiszpańsku, więc moja znajomość tego języka po odbyciu praktyk znacząco się poprawiła. Praktyki były bardzo ciekawe i polecam je wszystkim, którzy chcą się zapoznać z pracą organizacji pozarządowej w innym kraju." - Leah S.

*Do odbycia praktyk w tym programie wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego na zaawansowanym poziomie oraz zobowiązanie do uczestnictwa przez minimum 8 tygodni.

 

Dziennikarstwo

Osoby zainteresowane rozwijaniem swojej kariery w dziedzinie dziennikarstwa mogą zdobywać doświadczenie w jednej z gazet wydawanych w Buenos Aires. Proponujemy pracę w ukazującym się co miesiąc magazynie o tematyce miejskiej pop-kultury, kilku dziennikach i innych wydawnictwach. Praktykanci będą poszukiwać tematów do artykułów i przygotowywać ich projekty. Poszukiwane są osoby o dużej samodzielności, kreatywne i dobrze zorganizowane. Te praktyki są doskonałą okazją do budowania swojego dziennikarskiego portfolio.

*Do tej praktyki wymagana jest zaawansowana znajomość języka hiszpańskiego, doświadczenie w dziennikarstwie oraz przynajmniej 2 opublikowane własne artykuły. Minimalny czas trwania programu: 12 tygodni.